Kultura i umjetnost

Sveučilišna knjižnica u Splitu u ovogodišnjoj Noći muzeja posjetiteljima ponudila dva događaja

Noć muzeja u Sveučilišnoj knjižnici održana je 1.veljače, a započela je grafičkom radionicom „Mala škola dubokog tiska“ u Sveučilišnoj galeriji „Vasko Lipovac“. Pod stručnim vodstvom slikara i grafičara Dalibora Lovrića djeca su uspješno savladala ne baš laku zadaću izrade grafike, iskazujući pritom veliku zainteresiranost. Nakon završetka radionice malim su sudionicima svečano podijeljene originalne grafike voditelja Dalibora Lovrića, koji je za ovu priliku izradio posebnu grafiku s likom sove. Lica naših malih polaznika zračila su veseljem i ponosom, a ponosni su bili i organizatori što su uspješno realizirali kvalitetan edukativno-likovni program.
Tijekom cijele Noći muzeja i ostali zainteresirani posjetitelji mogli su svjedočiti demonstraciji izrade grafike.

Uslijedilo je svečano otvorenje izložbe fotografija „Mala retrospektiva“ Tihomira Pintera. Koordinatorica programa i izložbe Helena Trze Jakelić nazočne je pozdravila u ime ravnateljice te je istakla kako je riječ o retrospektivnoj izložbi od osamdeset i dva rada koja je upriličena u suradnji s Muzejom grada Bjelovara. Autora i izložbu predstavio je Igor Brešan, naglasivši zanimljivost spoja fotografije s grafikom. Naime, Pinter, po struci doktor kemije, radom u laboratoriju dograđuje vlastito umjetničko djelo. Sadašnjem vremenu digitalnih medija Pinter daje posebnost, uvlačeći promatrače u nostalgičan svijet crno-bijele fotografije. Zanimljiva su Pinterova kadriranja po negdašnjim industrijskim gigantima i paviljonima, što svjedoče o industrijskoj revoluciji koja se tijekom šest desetljeća pomiče od razvijenog sjevera ka siromašnom jugu, a odnose se na prizore iz željezara iz slovenskih Jesenica do bosanske Zenice. Nije začuđujuće što je Pinter izrastao u velikog umjetnika s obzirom na to da potječe iz bjelovarske obitelji koja je oduvijek imala smisla za fotografiju, a upravo je Bjelovar rodni grad i velikog fotografa Toše Dapca, zaključuje Brešan.
Izložba će se moći pogledati do 17. veljače 2019.