Međunarodna suradnja

Održana zajednička on-line nastava i laboratorijski eksperiment studenata KTF-a i Penn State-a

Studenti splitskog Kemijsko-tehnološkog fakulteta zajedno sa studentima Penn State Sveučilišta u utorak, 20. ožujka,  proveli su eksperiment sinteze sapuna u realnom vremenu, povezani internet komunikacijom.

Potom će studenti on –line zajednički napraviti proračun, provesti eksperiment, usporediti rezultate i napisati izvještaj o provedenom eksperimentu.

Ovaj oblik nastave, Collaborative Online International Learning (COIL), ima svrhu povezivati studente i profesore diljem svijeta putem modernih oblika komunikacije. 

- Ovaj današnji eksperiment rezultat je projekta započetog prošle godine u sklopu kojeg smo mi posjetili Penn State, a oni kasnije boravili kod nas. Ovaj projekt je za obje institucije bila novina, no željeli smo da se studenti izrade nešto opipljivo, odnosno svakodnevan proizvod te je dogovoreno da se krene s izradom sapuna, a  praktičnom dijelu u laboratoriju prethodila je teoretska nastava – pojasnila je prof. Stipanelov Vrandečić.  Naime, nastavne aktivnosti započele su u ponedjeljak, 19. ožujka, za splitske studente u 13.00 sati, a za Beaver studente u 8.00 sati ujutro, kada su svi studenti slušali predavanje Claudie Tanaskovic s Beaver Campusa o procesu saponifikacije koje ona drži u sklopu kolegija Organska kemija. Prof. Stipanelov Vrandečić je objasnila da će studenti pokazati svoju kreativnost u izradi sapuna koristeći prirodne sastojke – ulja, arome i boje.

Prema riječima prof. Vrandečić, uz stjecanje znanja, cilj je da se studenti povežu te da steknu vještine koje će od njih tražiti poslodavci, primjerice timski rad, komuniciranje na engleskom jeziku s ljudima iz drugih kultura. Riječ je o vještinama koje im se ne mogu u velikoj mjeri pružiti tijekom studiranja. Naime, mali broj studenata iz raznih razloga se odlučuje na studiranje, odnosno boravak, u inozemstvu te je ovo način da putem modernih načina komunikacije usvoje nova znanja. Pojasnila je da u ovom interaktivnom pilot-projektu trenutačno sudjeluje 10 studenata s KTF-a. Sljedeći korak je međusobna prezentacija onog što su napravili, a obje grupe su dobile i zadatak u svom području da prezentiraju primjenu kemije u industriji.

Dekan Jerković je kazao kako je ostvarena izvrsna suradnja KTF-a i Penn State Campusa Beaver, i to kroz provedbu eksperimentalne nastave.

 -Izuzetno nam je zadovoljstvo što će studenti istovremeno, na isti način i po istim procedurama raditi eksperimentalno i uspoređivati rezultate, dobivene u Splitu i na Penna State Sveučilištu. Riječ je o novom iskustvu za studente, kojima se pruža izravna mogućnost komunikacije na stručnom engleskom jeziku, što nemaju mogućnost prakticirati. Nadam se da će na ovaj način nastati nova poznanstva i prijateljstva, a jedna od ideja je da studenti steknu vrijedno međunarodno iskustvo – zaključio je dekan Jerković.

- Najvažnije je da benefite suradnje, odnosno strateškog partnerstva našeg Sveučilišta i Penn Statea, osjete upravo studenti koji će kroz ovakav rad, dobiti internacionalno iskustvo i vidjeti da se vježbe njihovih kolega ne razlikuju od onih koje oni sami izvode. Na taj način, studenti mogu biti zadovoljni izborom svog fakulteta te vide da je znanje djeljivo i da se međusobnom suradnjom mogu postići jednaki standardi. Preduvjet za to su kvalitetni nastavnici, otvorenost i dobra institucionalna suradnja. Naime, cilj našeg Sveučilišta je ostvariti kvalitetnu suradnju u kojoj će se što više naših studenata i nastavnika projektno povezati, a on-line nastava je jedan od načina da se internacionalizacija postigne bez velikih troškova – ustvrdio je rektor Anđelinović, izrazivši punu podršku Sveučilišta ovom projektu. 

Zvonimir Jurun, student 2. godine diplomskog studija Kemijka tehnologija, smjer Materijali, izrazio je svoje zadovoljstvo ovim projektom, kazao je da treme nema, s kolegama s Beaver Campusa se prethodno upoznao putem chata, a nije problem ni stručni engleski jezik. 

O suradnji KTF-a i Penn State Sveučilišta
Suradnja Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu s Penn State University započela je u proljeće 2017. godine na poziv dr. sc. Jennifer Cushman, rektorice kampusa Beaver, za sudjelovanje u projektu pod nazivom „Connecting the University of Split and Penn State Beaver through Collaborative Online International Learning (COIL)“. 
U sklopu projekta, dekan i prodekanice KTF-a prof. dr.sc. Igor Jerković, prof. dr. sc. Marina Trgo i prof. dr.sc. Nataša Stipanelov Vrandečić posjetili su kampus Beaver te sudjelovali na COIL konferenciji i radionici. U lipnju 2017. posjet su uzvratili predstavnici Beaver campusa, dr. sc. Jennifer Cushman te nastavnici Claudia Tanaskovic i Ashu Kumar, te su dogovoreni detalji buduće suradnje. 
U projektu sudjeluje deset studenata KTF-a,  diplomskog studija Kemijska tehnologija, smjer Materijali koji će raditi zajedno sa studentima kampusa Beaver koji slušaju Chemistry 213 Class iz područja organske kemije. Budući da se radi o pilot projektu, nastavnice Claudia Tanaskovic (Beaver campus) i Nataša Stipanelov Vrandečić (Zavod za organsku tehnologiju KTF-a) zajedno s našim  stručnjacima za internetske komunikacije Tedom Froatskom i Vericom Vučićić osmišljavali  su način na koji bi se mogla izvoditi zajednička nastava. 
Aktivnosti su započele, najprije razmjenom e-mail adresa studenata koji su međusobno komunicirali podijeljeni u grupe. Svaka grupa, koja se sastoji od  studenata KTF i Beaver campusa dobila je zadatak da pripremi prezentaciju kojom će predstaviti sebe, svoje sveučilište, grad i državu. Također, svaka grupa treba napraviti istraživanje i prirediti prezentaciju o primjeni kemije u industriji u svom području.
Nastavne aktivnosti započele su u ponedjeljak, 19. 3. 2018., za splitske studente u 13.00 sati, a za Beaver studente u 8.00 sati ujutro, kada su svi studenti slušali predavanje Claudie Tanaskovic o procesu saponifikacije koje ona drži u sklopu kolegija Organska kemija.