Najave i događanja

Svečano otvorena međunarodna konferencija "Pravni izazovi u modernom svijetu"

Međunarodna znanstvena konferencija 'Pravni izazovi u modernom svijetu" svečano je otvorena u četvrtak 7. lipnja na Pravnom fakultetu. Svečanom otvorenju nazočili su predstavnici znanstvene zajednice, Ministarstva pravosuđa, Ministarstva državne imovine, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, djelatnici Financijske agencije – FINA, članovi Akademije pravnih znanosti Hrvatske te brojni drugi ugledni gosti.

Obzirom da je Pravni fakultet po treći put domaćin ove konferencije mogu reći da po programu i sadržaju tema koje će se izlagati, ova konferencija svake godine raste, što znači da je i povećan interes stručne i znanstvene javnosti za problematiku kojom se bavi – kazao je dekan prof.dr.sc. Željko Radić zaželjvši dobrodošlicu sudionicima skupa, naročito onima koji dolaze iz inozemstva i po prvi put su u Splitu.

Prema riječima  prof. dr. sc. Željke Primorac, predsjednice Organizacijskog odbora konferencije i redovite članice Akademije pravnih znanosti Hrvatske, tijekom konferencije bit će izloženo 67 znanstvenih radova, 80 prezentacija, održat će se 17 plenarnih predavanja te dva okrugla stola, organizirana u suradnji sa Hrvatskom obrtničkom komorom te Udrugom hrvatskih sudaca.

Prvi, pod nazivom 'Važnost ovršne izvansudske nagodbe za poslovanje malih i srednjih poduzetnika', na rasporedu je u četvrtak, a sudjeluju domaći i strani stručnjaci, djelatnici HOK-a, Ministarstva pravosuđa, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, suci, odvjetnici, djelatnici FINE i medijatori. Drugi okrugli stol održat će se u isto vrijeme u petak, a o 'Nagodbi u sudskim postupcima' raspravljat će suci Vrhovnog suda, Trgovačkog suda, Upravnog suda, Županijskog suda i Općinskog suda.

- Glavna pravna tematska područja znanstvenog dijela konferencije u Splitu odnose se na sljedeća pravna pitanja: europski principi djelotvorne javne uprave, pravni aspekti pranja novca kao prijetnje financijskom i gospodarskom sustavu, pravni aspekti osiguravanja radnopravna zaštite, analiza nove europske sudske prakse u građanskim i trgovačkim predmetima, sudska i/ili izvansudska nagodba kao najučinkovitija sredstva rješavanja sporova -  kazala je  Željka Primorac te istaknula kako u radu Organizacijskog, Znanstvenog i Recenzijskog odbora ovogodišnje konferencije na Pravnom fakultetu u Splitu sudjeluje više od 100 uglednih znanstvenika iz 26 država svijeta te iz institucija poput:  Victoria University iz Australije, ruskog The Lomonosov Moscow State University, brazilskog Federal University of Rio de Janeiro, američkih Metropolitan State University of Denver, Radford University, Agnes Scott College, Virginia Tech te Wilfried Laurier University iz Kanade, University of La Rochelle iz Francuske, University of Naples Parthenope i Universita degli Studi di Torino iz Italije, University of Graz iz Austrije, portugalski University of Aveiro, mađarski Corvinus University of Budapest i poljski University of Warsaw.

Suorganizatori konferencije su: Pravni fakultet u Splitu, Sveučilište u Splitu, Sveučilište Sjever, Sveučilišni odjel za forenzične znanosti, Pravni fakultet u Mostaru (BiH), Pravni fakultet u Rabatu (Maroko), Ekonomski fakultet u Varšavi (Poljska) te ESD Konferencija.

Institucionalnu potporu konferenciji pružaju: Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo državne imovine, Akademija pravnih znanosti Hrvatske, Hrvatska obrtnička komora te Udruga hrvatskih sudaca, a projekt sufinancira Splitsko-dalmatinska županija