Otvorena izložba; "Kreativni učitelj - kreativni učenik"

Povodom 30. obljetnice osnivanja Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju - Split, u Sveučilišnoj galeriji otvorena je izložba učenika i nastavnika pod nazivom: "Kreativni učitelj - kreativni učenik"

Redoviti posjetitelji događanja u Sveučilišnoj galeriji mogli su sinoć na proslavi 30 godina Grafičke škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju - Split osjetiti posebno svečanu atmosferu. Dupkom puna Galerija uživala je u radovima učenika, ali i u međusobnom druženju.

Ispred Sveučilišta u Splitu, u ime rektora, prof. dr. sc. Dragana Ljutića, uzvanicima se obratio prorektor za znanost i kvalitetu, prof. dr. sc. Igor Jerković naglasivši između ostalog upravo temu održivosti koja je itekako važna za Sveučilište zbog rangiranja na svjetskim ljestvicama. Prorektor je pozvao učenike da posjete razna događanja koja za njih organizira Sveučilište, poput Smotre Sveučilišta, Festivala znanosti ili Noći istraživača. Isto tako prorektor je pozvao učenike da svoje obrazovanje nastave na jednom od studijskih programa Sveučilišta u Splitu koje je na različitim ljestvicama jedno od vodećih u Republici Hrvatskoj.

Ravnateljica Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju, Sela Tecilazić dotakla se uspjeha škole, ali i određenih problema s kojima se škola nosi; „U 30 godina postojanja osluškivali smo tržište, razvijali vještine, ali imali i svoje ideje i stvarali vlastite obrazovne programe. S puno entuzijazma stvorili smo izvrsnu školu, odgojili puno učenika koji su danas uspješni stručnjaci u grafici, umjetnosti, graditeljstvu, IT sektoru, ali i u potpuno neočekivanim područjima. Ponosni smo što nas oni svi direktno promoviraju i svjedoče o kvaliteti našeg 30-godišnjeg rada. Bili smo svjedoci, kao i sve strukovne škole, gašenja nekih vještina, ali na sreću i razvoj novih. Pratili smo revoluciju u grafici u vidu potpune digitalne transformacije. Razvoj interneta i medija omogućuje razvoj naših potpuno novih zanimanja na koja smo ponosni, a to su web dizajneri, web programeri, medijski tehničari. Kao jedina grafička škola u Splitsko-dalmatinskoj županiji, prvi smo u promicanju digitalne i medijske kulture kroz obrazovanje modernih kadrova za budućnost koja je već počela.

Pred strukovne škole stavljen je veliki teret u svakom pogledu – nastavak školovanja po akademskoj vertikali istodobno s dizanjem kvalitete strukovnih programa, što u odnosu na gimnazije dodatno iscrpljuje naše profesore, ali i učenike koji moraju polagati dvostruku maturu, strukovnu i državnu. Naša želja je svim učenicima koji žele vrijedno raditi to omogućiti, a to iziskuje veliki napor i za učenike i za profesore.

Posebno poštovanje iskazujem nastavnicima struke bez kojih ne bi bilo kvalitetnog strukovnog školstva do kojih je teško doći , jer posao nastavnika, osim znanja i vještina, traži posebne psihofizičke karakteristike. Jedan od takvih ljudi je ugradio svojih 30 godina u našu školu, koji je u ovo sve navedeno uložio svoj život, imao viziju i volju je Ivan Kovačević.

Autorica izložbe Tanja Ukas, podsjetila je koliko je važna kreativnost i otvorenost učitelja da bi kreativnost učenika bila prepoznata i cijenjena, umjesto da postane teret. Zahvalila je svim nastavnicima koji su svojim nesebičnim zalaganjem Školu učinili kreativnim i otvorenim mjestom, a Sveučilišnoj galeriji, odnosno Sveučilištu na izvrsnoj suradnji.

Izložbi je nazočio i gradonačelnik Splita, prof. dr. sc. Ivica Puljak i kao i obično, uvijek se s puno pozitivne energije obratio učenicima: „Mi danas živimo u izazovnim vremenima i obično kad ljudi pričaju o budućnosti budu malo skeptični. A nema nikakvog razloga za to. Mi danas živimo u najboljim vremenima ikad, nikad nije bilo u svijetu ovako dobro, a najzanimljivije od svega je da će biti još bolje. Kad me ljudi pitaju zašto sam takav optimist kažem im da je to radi toga što zaista vjerujem da ste vi bolji ljudi, pametniji, suosjećajniji i kreativniji od nas svih. I zato će ovaj svijet biti bolji. Dobra vijest za nas je da smo vas dobro odgojili, a dobra vijest za vas je da ćete vi kreirati da nam budućnost bude bolja. Na ovoj izložbi vlada tolika kreativnost i s tom kreativnošću ćete vi stvarati budućnost. Najveća sreća učitelja je kad njegov učenik nadmaši njega.

Izložbu je otvorio zamjenik splitskog župana, Stipe Čogelja koji je uz školu vezan od malih nogu: „Kada sam pošao u drugi razred osnovne škole Split 3, u Dobrilinoj ulici, često smo se divili arhitektonskom čudu akademika Dinka Kovačića, kao djeca smo ga zvali „zeleni dvorac“ … Vi ste avangarda. Vi ste 2011. godine školi dodijelili ime Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju. O održivoj gradnji tada nitko nije govorio, o tome se tek danas govori. Zbog toga svima vama, a posebno učenicima želim čestitati sve što ste napravili za grad Split, nađu Županiju i našu državu jer vi uistinu jeste avangarda“.

Izložbu je suorganizirala i moderirala voditeljica Sveučilišne galerije, Helena Trze Jakelić.