Međunarodna vojna vježba “ADRION 22 CAX” na Pomorskom fakultetu

U sklopu suradnje ratnih mornarica zemalja članica ADRION inicijative 6. i 7. lipnja 2022. na Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Splitu provedena je međunarodna računalno potpomognuta vježba ADRION 2022 CAX, prvi dio MVV ADRION 22 koju ove godine u cijelosti organizira i provodi Hrvatska ratna mornarica. U vježbi je sudjelovalo mornaričko osoblje ratnih mornarica Albanije, Crne Gore, Grčke, Hrvatske, Italije i Slovenije. Direktor vježbe CAX je kapetan bojnog broda Teo Prolić, zamjenik zapovjednika Središta za obuku HRM-a.

Zahvaljujući dugogodišnjoj sustavnoj i uspješnoj strateškoj suradnji Hrvatske ratne mornarice s Pomorskim fakultetom Sveučilišta u Splitu, računalno potpomognuta vježba provedena je uz korištenje navigacijskog simulatora TRANSAS NAVI TRAINER PROFESSIONAL 5000. Vježbu su u potpunosti samostalno isplanirali pripadnici Središta za obuku HRM-a te ju pripremili i provedbom upravljali u suradnji s pripadnicima Flote HRM-a.

Na samom početku vježbe sudionicima su se prigodnim riječima obratili načelnik Stožera - zamjenik zapovjednika HRM-a komodor Damir Dojkić i dekan Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Pero Vidan. Dekan Vidan je poželio svima dobrodošlicu te istaknuo kako je Fakultet jedan od lidera u obrazovnom, stručnom i znanstvenom području u ovom dijelu Europe.

- Sa svojom opremom Fakultet je zacijelo najbolje opremljeno učilište na jugu Europe. Broji 1.350 studenata raspoređenih po studijima od preddiplomske razine do doktorske razine. Naši nastavnici su izabrani u znanstveno – nastavna zvanja, a i sami su nekoć plovili kao zapovjednici, upravitelji i prvi časnici. Kao kvalitetna institucija prepoznati smo od strane japanskog ministarstva pomorstva i naši bivši studenti ne moraju imati nikakve dodatne endorsmente i ispite kako bi plovili na brodovima japanske trgovačke mornarice - naglasio je dekan Vidan.

Uz navedeno, dekan Vidan je istaknuo kako je kvaliteta ove institucije prepoznala Hrvatska ratna mornarica koja svakodnevno na Fakultetu uvježbava časnike na nautičkim i brodostrojarskim simulatorima te Ministarstvo obrane Republike Hrvatske i Vojno učilište “Dr. Franjo Tuđman” s kojima sudjeluje u važnom dijelu obrazovanja budućih kadrova za Hrvatsku i za zemlje partnere.

Cilj vježbe ADRION 22 CAX je razvoj i poboljšanje interoperabilnosti ratnih mornarica ADRION inicijative u području pomorskih operacija, posebno taktičkog manevriranja, pomorskog presretanja te traganja i spašavanja. Vježba predstavlja najznačajniji oblik regionalne suradnje i razvoja međusobnog povjerenja ratnih mornarica zemalja s izlazom na Jadransko i Jonsko more.

Foto: MORH i Ured za odnose s javnošću Sveučilišta u Splitu