SEA-EU: istraživački brod pristao u Kielu

Jučer, 2. lipnja u 7:30 ujutro, istraživački brod Oceanograf pristao je u njemačku luku Kiel

Svoje prvo službeno vezanje, istraživački brod Oceanograf odradio je jučer u Kielu. Prva etapa ovog projekta tako je zaokružena. Znanstvenici će u sljedećih nekoliko dana predstaviti javnosti svoja istraživanja Baltičkog mora.

Kako to uvijek biva s istraživačkim brodovima čije priče nam rasplamsaju maštu poput onih Jacquesa Cousteaua i Oceanograf živi jednu veliku avanturu. Na ušću Vistule vrijeme nam nije bilo naklonjeno. Snažan vjetar i valovi udarali su nam u pramac i planirani dolazak odgodili za deset sati. No, ovo nije prvi put da dolazimo ovamo i znali smo što nas čeka, iako moram priznati da je more  izuzetno jako udaralo brod. No, usprkos tome, ovo je još uvijek lakši dio puta. Najveći izazov predstavlja ipak zaljev Biscay u Španjolskoj - prepričao nam je dolazak Oceanografa u Kiel viši časnik broda, Bartosz Drzewucki.

Znanstvenici su obilježavali dijelove morskog dna koje sadrži stakleničke plinove. Uzeli smo uzorke mora koje ćemo analizirati na metan, ugljični dioksid i dušikov oksid. Sljedeći dio uzoraka uzimamo iz španjolskih voda - kaže dr. Jakub Idczak, hidrograf. Istraživanje nakupljanja plitkog plina samo je jedan od tri radna paketa planirana na krstarenju. Druga dva su:  kvaliteta zraka u europskim obalnim područjima i velike usporedne studije rasprostranjenosti mikro plastike.

Oceanografom će danas nakratko zapoloviti znanstvenici i studenti Christian Albrecht Sveučilišta u Kielu, a već sutra, brod napušta Kiel i kreće prema Brestu.

Podsjetimo se samo - zajedničko istraživačko krstarenje u sklopu alijanse SEA-EU 2022. pokrenuto je radi promicanja aktivnosti alijanse i jačanja znanstvene suradnje partnerskih institucija. To krstarenje ima za cilj kombiniranje međunarodne ekspertize partnera u proučavanju važnih ekoloških pitanja na paneuropskoj razini. Krstarenje će se izvoditi na istraživačkom brodu 'Oceanograf', u vlasništvu Sveučilišta u Gdanjsku. Plovilo nudi kvalitetnu navigacijsku i istraživačku opremu te suvremeni laboratorij i skladišni prostor za provođenje interdisciplinarnih ispitivanja na moru. Od 17 istraživačkih prijedloga, konzorcij je dogovorio tri projekta koja će se provoditi tijekom krstarenja od Gdanjska do Cadiza:

  • akumulacija plitkog plina u sedimentima kontinentalnog pojasa - interdisciplinarni pristup,
  • kvaliteta zraka u europskim obalnim područjima i
  • komparativne studije, velikih razmjera, mikro plastike u europskim obalnim vodama.

Za svaki projekt stvoren je međunarodni istraživački tim koji uključuje znanstvenike iz svih SEA-EU partnera koji će razviti zajedničke i isplative istraživačke programe. Timove čine renomirani iskusni znanstvenici, kao i istraživači na početku karijere, koji posjeduju primjerene kompetencije i znanja koja osiguravaju postizanje znanstvenih ciljeva.

Oceanografu želimo mirno more, a znanstvenicima uspješan rad i ugodno druženje.

Izvor: SEA_EU