Što najbolji studenti Hotelijerstva i gastronomije u Makarskoj kažu o svom studiju?

Baš u pravo predsezonsko i predturističko vrijeme odlučili smo vam predstaviti neke od najboljih studenata Hotelijerstva i gastronomije. Oni su Antonia Štrljić, Doroteja Pavić i Vittorio Šimić.

Doroteja je na studij Hotelijerstva i gastronomije došla čak iz Zagreba. "Od početka svog srednjoškolskog obrazovanja jednostavno nisam vidjela nastavak onog akademskog u Zagrebu. Smatrala sam da je puno bolje svoje znanje o turizmu usavršiti tamo gdje se od njega živi i gdje je posebno razvijen. Trebalo je samo odabrati odgovarajuću lokaciju, a to znači gotovo 500 kilometra dalje od svojih roditelja, četiri sestre i jednog brata. Kako se bliži kraj prve godine, mogu reći kako sam 100 posto zadovoljna svojim izborom", kazala nam je Doroteja.

Antonia se za studiranje na HiG-u odlučila nakon četiri odrađene sezone u hotelu, prvo na odjelu domaćinstva, a nakon toga na wellness recepciji. "Ono što me privuklo kod tog posla je što je zapravo svaki dan drugačiji, nosi nove izazove, imam priliku upoznati nove ljudi, nove kulture", dodala je Antonia.

Vittorio, inače iz mjesta Tučepi, u početku je mislio nastaviti svoje obrazovanje u Zagrebu. "Prilika se otvorila kad sam vidio i čuo da se otvara fakultet u Makarskoj, praktički nadohvat mjesta prebivališta, a kako živim u turističkom mjestu i obitelj se bavi turizmom, za mene je to bio pun pogodak", objasnio je Vittorio.

Na studiju Hotelijerstva i gastronomije, uz teorijski dio, iznimno je važan i praktični dio. Sugovornici su nam kazali da ih je upravo ta stručna praksa, koja je obvezni dio od prve godine studija, i privukla na studij. "U pravilu nakon odrađenih 10 tjedana predavanja kreće praksa koja se za prvu godinu studija odrađuje na recepciji/prijamnom odjelu hotela. Za drugu godinu studija praksa se odrađuje na odjelu hrane i pića, a na trećoj godini u djelokrugu domaćinstva, prodaje ili marketinga", pojasnila nam je Antonia. "Studij nam je izišao u susret i dao odriješene ruke u biranju radnog vremena i datuma obavljanja", dodao je Vittorio. Osim što steknu mnoga znanja, studentima je praksa i izvrstan način da ostave dobar dojam kod poslodavaca te ostvare mnoge kontakte i poznanstva, a poslodavci su stalno u potrazi za mladom radnom snagom.

A što bi poručili maturantima koji razmišljaju o mjestu nastavka svog obrazovanja?

"Moram priznati da sam već dobila nekoliko upita o ovome studiju od sadašnjih maturanata iz bivše srednje škole, što mi je jako drago. Nadam se da najesen neću i dalje biti jedina purgerka koja studira u Makarskoj. Sinonim kvalitetnog obrazovanja nije nužno studij u velikom gradu, već volja za učenjem i napretkom", kroz smijeh nam je kazala Doroteja, a s njom se složio i Vittorio. "Maturantima bih poručio da je ovo vrlo poučan i zanimljiv novootvoreni fakultet, koji kreće i s diplomskim studijem, pa ako ste se premišljali jer su samo 3 godine, o tome više nema nedoumica. Ako se vidite u hotelijerstvu ili gastronomiji u budućnosti, ovaj smjer će vam proširiti vidike i znanja potrebna za zapošljenje poslije završetka studija", kazao je Vittorio. I za kraj, imaju li naši sugovornici kakve ideje, želje i planove za budućnost? Doroteja se vidi na nekoj od viših funkcija u hotelu, ali joj je želja i otvoriti svoju slastičarnicu. Antonia nam je kazala kako ne voli previše planirati. "Hotelijerstvo i gastronomija čine veliki dio moje budućnosti, a jedina stvar koju planiram je biti najbolja u području koje odaberem", dodala je, a s njom se složio i Vittorio, koji nam je kazao da sada završava treću godinu studija te će nastaviti školovanje na jednom od dva ponuđena smjera, vjerojatnije hotelijerstvo. "Poslije se nadam naći posao u svojoj branši u nekom od mjesta blizu mjesta prebivališta, ako je moguće u nekom hotelu gdje ima mjesta za napredak u svom poslu, jer se ipak ne vidim na istoj poziciji do mirovine", dodao je za kraj.

Tekst: Mila Puljiz / Universitas