EMBL info dani u Zagrebu i Splitu - nove prilike za znanstvenike

EMBL je međuvladina organizacija sa sjedištem u Heidelbergu, a osnovana je 1974. godine s misijom promicanja istraživanja molekularne biologije u Europi, osposobljavanja mladih znanstvenika i razvoja novih tehnologija. Jedinstveni EMBL-ov portfelj integriranih znanstvenih usluga omogućuje istraživačima iz država članica pristup širokom rasponu infrastrukture i resursa, ekspertnih usluga, znanstvenih posjeta, tečajeva usavršavanja, ljetnih škola, konferencija te doktorskih programa i poslijedoktorskih stipendija.

Uskoro će se održati dvodnevni EMBL (European Molecular Biology Laboratory) i EMBO (European Molecular Biology Organization) informativni dan.

  • Zagreb, 7. lipnja u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Donje Svetice 30, s početkom u 9.30 sati
  • Split, 8. lipnja na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, Šoltanska ul. 2, s početkom u 9.30 sati.

EMBL je međuvladina organizacija sa sjedištem u Heidelbergu, a osnovana je 1974. godine s misijom promicanja istraživanja molekularne biologije u Europi, osposobljavanja mladih znanstvenika i razvoja novih tehnologija, odnosno, EMBL djeluje kao vodeći europski laboratorij za znanosti o životu. EMBL okuplja 27 zemalja članica, a Republika Hrvatska članica je od 2006. godine. EMBL djeluje na šest lokacija: Heidelberg (središnjica), Hamburg, Grenoble, Rim, EMBL - EBI Hinxton te najnovija lokacija - Barcelona. Svaka od lokacija specijalizirana je za određena polja znanosti. Multi-omics istraživanja i usluge koje se nude u Heidelbergu i Rimu omogućavaju bolje razumijevanje genoma, transkriptoma, proteoma i metaboloma. Uloge i funkcije proteina se dodatno istražuju kroz in vivo editiranje gena, kemijsku biologiju i mnoge druge grane istraživanja. Strukturalna biologija, čiji su centri u Grenoble-u i Hamburgu, omogućava vizualiziranje molekula, njihovo kretanje unutar stanica, tkiva i organa. EMBL-ov Europski bioinformatički institut (EMBL – EBI) razvija i održava genetske, fenotipske i ostale bioinformatičke baze podataka i informatičke alate koje su besplatne za korištenje svima.

Jedinstveni EMBL-ov portfelj integriranih znanstvenih usluga omogućuje istraživačima iz država članica pristup širokom rasponu infrastrukture i resursa, ekspertnih usluga, znanstvenih posjeta, tečajeva usavršavanja, ljetnih škola, konferencija te doktorskih programa i poslijedoktorskih stipendija. Novim EMBL znanstvenim programom za period od 2022-26 „Od molekule do ekosustava“ EMBL predviđa razne aktivnosti, multidisciplinarnost, ostvarivanje međunarodnih suradnji i korištenja naprednih tehnologija (od elektronskog mikorskopiranja, genotipiziranja, sekvenciranja, mobilnog laboratorija itd.) koje bi mogle biti od velikog interesa i značaja za hrvatske znanstvenike. Ovim programom se planira ostvarivanje partnerstva i suradnja znanstvenika iz područja molekularne biologije i različitih drugih područja, od ekologije, zoologije, epidemiologije, populacijske biologije i toksikologije. Sveukupni cilj novog programa, u kojem mogu sudjelovati i hrvatski znanstvenici, jest povezivanje znanja iz molekularne biologije pa sve do razine ekosustava, odnosno, planetarne biologije, sa svrhom promicanja Europe kao vodećeg mjesta za istraživanje zdravlja, kako ljudskog tako i onog naše planete Zemlje.

Delegati koji predstavljaju Hrvatsku u Vijeću EMBC i EMBL su prof. dr. sc. Vesna Boraska Perica (Medicinski fakultet u Splitu) te dr. sc. Lovorka Barać Lauc (Hrvatska zaklada za znanost).

Program pronađite u privitku teksta.

 

Autorica teksta: prof. dr. sc. Vesna Boraska Perica (Medicinski fakultet u Splitu)

 

Vezani dokumenti