Znanost i tehnologija

Penn State University i Sveučilište u Splitu proširuju partnerstvo

„Mnoga partnerstva ne počinju na ovaj način. Prije mnogo godina, neposredno nakon rata, poslijeratna je vlada bila suočena s velikim izazovom: identificiranjem tijela poginulih. Mnogi od njih bili su pokopani u masovnim grobnicama. Zbog sukoba, napredna forenzička oprema nije bila dostupna. No, čak i da je bila, nitko nije bio dovoljno stručan za takav pothvat.“

Tako je na službenim stranica Penn State Universityja opisan početak suradnje ovog uglednog Sveučilišta sa Sveučilištem u Splitu, koja je započela zajedničkim radom prof. dr. sc. Dragana Primorca i Mitchella Hollanda, tada voditeljem Laboratorija za identifikaciju DNA u Oružanim snagama u Washingtonu i vodećeg stručnjaka za forenzičku molekularnu biologiju. Ova suradnja je, u konačnici dovela i do revolucije cjelokupne forenzične znanosti.

"Sve što je nastalo iz ovog partnerstva, došlo je s prijateljstvom između Mitcha Hollanda i mene koje je započelo prije 27 godina", rekao je Primorac. "Doista vjerujem da partnerstvo ne može uspjeti bez prijateljstva. To je poruka koju širim diljem svijeta kada god putujem."

Iako je započelo s forenzičnom znanosti, partnerstvo se nedavno počelo širiti. Tako je u rujnu multidisciplinarna delegacija 11 studenata, koje je predvodio Alen Soldo, prorektor za znanost i međunarodnu suradnju Sveučilišta u Splitu, posjetila Penn State. Studenti su došli iz raznih područja, od umjetnosti preko inženjerstva do morske biologije.

"Sve funkcionira", rekao je Soldo. "Želimo podići suradnju na višu razinu. Nevjerojatno ... mislim da prošle godine nije bilo bio tjedna u kojem na Penn Stateu nije bilo splitske delegacije, niti delegacije Penn Statea u Hrvatskoj“.

Sve je prisnažio prof. Primorac. "Svakog dana postoji suradnja između Penn State i Sveučilišta u Splitu. Moj san je da naša sveučilišta stvaraju model suradnje u drugim disciplinama - kemiji, ekonomiji, pravu, medicini - kao što već postoji u forenzici ", rekao je.

Sveučilišta poduzimaju korake kako bi taj san postao stvarnost. Primjerice, radi se na dobivanju sredstava Erasmus + za daljnju mobilnost između Penn Statea i Sveučilišta u Splitu. Također, Medicinski fakultet Penn Statea je poslao delegaciju studenata u Split u lipnju 2017. godine; a planira se i posjet Hrvatskoj izaslanstva pravnika Penn Statea. Nedavno je delegacija Sveučilišne knjižnice u Splitu posjetila knjižnični sustav Penn Statea, uključujući University Park i Altoona knjižnice.

"Ovo se partnerstvo razvilo i više od mojih očekivanja", rekao je Martin Trethewey, direktor Penn State's Global Engagement Network. U planu je već više zajedničkih projekata:

1. “Youth Aspirations, Identity, and Demographic Change in Rural Croatia: Implications for Education and Rural and Regional Development” (Kai A. Schafft, Sanja Stanić)

2. “High quality reconstruction of ultrasound tomography using total least squares with edge- preserving constraints” (Jesse L. Barlow, Ivan Slapničar)

3. “Common e-learning domain for the initial courses in the STEM” (Wendy Hanna-Rose, Marko Rosić)

4. Coastal Marine Environmental Science (Renee E. Bishop Pierce, Alen Soldo)

5. Arts and Humanities Initiative (Beatriz Rivera-Barnes, Brian Willems)

6. Forensic Historical Identification (Mitchel M. Holland, Željana Bašić)

7. Sculpting Project (Cristin Millett, Robert Jozić)

8. “Connecting the University of Split and Penn State Beaver through Collaborative Online International Learning” (Jenifer Cushman, Igor Jerkovic)

9. “Real time aerial image processing from UAV for search and rescue, firefighting and other socially useful applications” (Guido Cervone, Sven Gotovac)

10. Building a long‐term collaboration between the Penn State University – College of Medicine and the University of Split School of Medicine (Ben Fredrick, Zoran Đogaš)

11. “Realizing Economic Development of Tourism Linkages Through Croatian Local Food and Agricultural System” (Amit Sharma, Maja Fredotović)

12. “Active Learning in STEM Education” (Wendy Hanna-Rose, Jasna Puizina)

13. “Effects of Religion and Deployed Husbands on Women” (Melissa LaBuda, Goran Kardum)

14. “Customized Sustainable Housing For Split (And/Or Generic Models For Urban Development)” (Jose Duarte, Hrvoje Njiric)

15. “Combining Traditional Stone Crafting Techniques With Digital Technologies” (Jose Duarte, Boris Trogrlic).

"Radujemo se zajedničkom dijeljenju znanja, jer svatko iz ove suradnje nešto dobiva i na ovaj način stvaramo razliku“, zaključio je prorektor Soldo.

Izvorni članak nalazi se na sljedećoj poveznici: Penn State News.