Baza podataka za spajanje poduzetnika i znanstvenika

Pregledom prometa podataka na internetu moguće je doći do izuzetno vrijednih informacija, ali kvalitetna analiza zahtijeva nove algoritme i pristup pretraživanju. Tim mr. sc. Ivice Ružića sa Sveučilišnog odjela za stručne studije pokušava riješiti taj problem na području pretraživanja informacija o sveučilištima, prvenstveno od strane gospodarstvenika. Namjeravaju, naime, postaviti računalni sustav preko kojeg će biti integrirane baze podataka o djelatnicima na sveučilištima, baze podataka o njihovoj opremi te baze podataka o završnim / diplomskim / doktorskim radovima. Time će se omogućiti razvoj algoritama za pregledavanje tih podataka, a informacije koje bi se dobile bi, među ostalim, trebale pomoći sveučilištima da brže prilagode svoje programe trenutnim zahtjevima gospodarstva. Osim toga, moći će se optimizirati korištenje opreme na fakultetima, primjerice da se mikroskop koji vrijedi milijune ne koristi samo sat vremena dnevno, ako je potreba veća.

Objedinjavanje svih tih podataka omogućit će gospodarstvenicima brži pronalazak i povezivanje sa znanstvenicima. Ciljana grupa su poduzetnici iz cijele Europske unije, a pristup bi bio besplatan, dok bi se korištenje naprednih algoritama pretraživanja, prema zamisli, naplaćivalo. Održavanje sustava, naime, ne iziskuje velike troškove, no nužno je ulaganje u razvoj koje nije jeftino. Zbog svojih potreba kao pročelnika Odsjeka za informacijsku tehnologiju, mr. sc. Ivica Ružić pokrenuo je ovaj projekt koji bi mogao postati svojevrsni Google Analytics znanstvene zajednice.