Inteligentni tutorski sustavi za svakoga i svugdje

Istraživačka grupa pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Ani Grubišić i  izv. prof. dr. sc. Branka Žitka s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu trenutačno radi na svom drugom projektu za američku mornaricu, a riječ je o razvoju prilagodljivog inteligentnog tutorskog sustava temeljenog na prirodnom jeziku (AC&NL Tutor - www.acnltutor.net).

Američka vojska je ovakve sustave, čija je svrha potpora procesu učenja i poučavanja, počela razvijati prije pedesetak godina, jer su željeli imati mogućnost poučavanja vojnika u nepovoljnim uvjetima i nepristupačnim mjestima.

Prije gotovo već sedam godina, ova splitska grupa znanstvenika je pozvana na sastanak radne skupine pod vodstvom NATO-a da izloži svoja istraživanja. Prilagodba sustava svakom pojedinačnom učeniku i učenje na prirodnom jeziku posebno su dojmili stručnjake iz SAD-a te su pozvani da se prijave na natječaj za financiranje projekata koji je raspisao američki Ured za mornarička istraživanja (Office of Naval Research). U prvom projektu razvijena je inicijalna verzija ovog tutorskog sustava kojim učenik znanje dobiva isključivo od računala s kojim komunicira, postavlja mu pitanja i dobiva smjernice. Sustav također postavlja pitanja učeniku, vrednuje njegove odgovore te prema tim informacijama prilagođava učenje. Eksperti u sustav trebaju unijeti područno znanje, a sve ostalo je automatizirano. Stvaranje, odabir, sekvenciranje i prezentacija elemenata računalom oblikovanih nastavnih sadržaja u potpunosti je automatizirano. Obrada prirodnog jezika se primjenjuje tijekom dvosmjerne komunikacije u svim fazama učenja, poučavanja i testiranja znanja. Oblikovanje nastave u ovom sustavu nudi nekoliko scenarija učenja i testiranja učenikova znanja. Automatizacija se odražava u generiranju znanja o učeniku, kao i o metodama podučavanja. U aktualnom projektu radi se na dodatnom poboljšavanju sustava AC&NL Tutor. Ovaj sustav je primjenjiv u svakom području gdje je potrebno prenošenje znanja (ne samo u vojne svrhe), a posebice u situacijama poput trenutne pandemije Covid-19 virusa.