Interdisciplinarna istraživanja u forenzici

Na Sveučilišnom odjelu za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu smještena je koštana zbirka koja se sastoji od više od 4000 kosturnih ostataka datiranih u razdoblje od prapovijesti do Drugog svjetskog rata. Zbirka je nastala na temeljima antropoloških istraživanja i DNK analiza žrtava Domovinskog rata i poraća, a koju su predvodili prof. dr. sc. Šimun Anđelinović i prof. dr. sc. Dragan Primorac.

Koštana zbirka dio je Laboratorija za forenzičnu i biološku antropologiju (engl. Forensic and Biological Anthropology Laboratory – FABaLAB) osnovanog 2016. godine. Voditeljica laboratorija je izv. prof. dr. sc. Željana Bašić, a suradnici su prof. dr. sc. Šimun Anđelinović, izv. prof. dr. sc. Ivana Kružić i dr. sc. Ivan Jerković. Članovi laboratorija već se godinama brinu o osteološkoj građi koja sačinjava preko 3000 kosturnih ostataka, od prapovijesti od Drugog svjetskog rata. Istraživanja na navedenoj zbirci neprestano se provode od 2009. godine, iz čega je proizašlo pet doktorskih radova, kao i brojni diplomski radovi s našega Sveučilišnog odjela, ali i studenata s inozemnih sveučilišta (npr. Penn State, Henry C. Lee College of Criminal Justice and Forensic Sciences).

Od 2017. osnovana je i virtualna zbirka MSCT snimaka u suradnji s Kliničkim zavodom za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Split. Godine 2021. započeo je projekt Forenzička identifikacija ljudskih ostataka analizom MSCT snimaka u petogodišnjem trajanju, financiran od HRZZ-a, a čija je voditeljica izv. prof. dr. sc. Ivana Kružić.

U laboratoriju se provode nastavne, istraživačke i stručne djelatnosti.

U istraživačkoj su djelatnosti obuhvaćene: neprestana analiza osteološke građe, analiza drevnoga DNK-a, analiza građe interdisciplinarnim pristupom u suradnji s drugim institucijama, formiranje zbirke, izrada baze podataka, znanstvene publikacije, organizacija i sudjelovanje na znanstvenim radionicama i skupovima, suradnja s gospodarstvom, vođenje i sudjelovanje na znanstvenim projektima, praćenje kvalitete istraživačkoga rada i poduzimanje svih potrebnih aktivnosti za unaprjeđenje istraživačke produktivnosti.

U stručne se aktivnosti ubrajaju: analiza osteološke građe prema narudžbi, sudjelovanje u iskopavanjima, 3D ispis i distribucija skeniranih i vizualnih modela, izrada modela, uspostava suradnje s gospodarstvom, prijenos i primjena rezultata istraživanja, promocija Laboratorija u javnosti, promidžba i osmišljavanje aktivnosti znanstvenoga turizma, vještačenje, organizacija i sudjelovanje u aktivnostima popularizacije znanosti, potpora i sudjelovanje u studentskim i stručnim projektima te ostale aktivnosti iz djelokruga laboratorija.