Rektor Ljutić sudjelovao na prvom zajedničkom webinaru svih čelnika u okviru Inicijative europskih sveučilišta

Zajednički webinar rektora Inicijative europskih sveučilišta održan je u srijedu, 4. studenog, na kojem je, zajedno s 27 generalnih direktora za visoko obrazovanje zemalja EU, sudjelovalo 280 čelnika visokoobrazovnih institucija iz 41 saveza Europskih sveučilišta. Naime, uz rektore iz prvih 17 alijansi, sudjelovali su i čelnici iz 24 novih saveza odabranih u drugom pozivu.

Kao član alijanse Europsko Sveučilište mora SEA-EU, odabrane u prvom pozivu Europske komisije u lipnju 2019. godine, na webinaru je sudjelovala delegacija i Sveučilišta u Splitu, predvođena prof. dr. sc. Draganom Ljutićem, rektorom Sveučilišta u Splitu, s prorektoricama prof. dr. sc. Đurđicom Miletić i prof. dr.sc. Leandrom Vranješ Markić, pročelnicom Ureda rektora Ivanom Pletković i voditeljicom projektnog SEA-EU ureda Ivanom Jadrić.
Kao što je poznato, Europska sveučilišta transnacionalni su savezi koji će biti sveučilišta budućnosti i na njima će se promicati europske vrijednosti i identitet te preobraziti kvaliteta i konkurentnost europskoga visokog obrazovanja.

Uvodne riječi iznijeli su glavna direktorica Glavne uprave za obrazovanje i kulturu Europske komisije (DG EAC) Themis Christophidou i generalni direktor njemačkog  Ministarstvo obrazovanja i istraživanja Ullrich Schüller. Direktorica Christophidou je ustvrdila kako se institucije visokog obrazovanja, uslijed pandemije koronavirusa, nalaze u zahtjevnom periodu, koje traži iznimno brzu prilagodbu. U ime Ministarstva znanosti i obrazovanja RH na panelu je sudjelovala Ana Tecilazić Goršić, koja je u svom izlaganju istaknula značajnu ulogu Sveučilišta u Splitu u primjeni koncepta Okvira Europass digitalno potpisanih vjerodajnica, odnosno Europass Digitally-Signed Credential Framework te uspostavi Europske studentske iskaznice.

Rektori su razgovarali o transformacijskom potencijalu Europskih sveučilišta, podršci Inicijative državama članicama EU-a, kao i o važnom pitanju sudjelovanja studenata u procesu razvoja projekata. Po tom pitanju, imenovani studentski predstavnici su s plenarnim zasjedanjem rektora podijelili studentsku perspektivu i preporuke.

Naime, kako bi se naglasila važnost studentskog angažmana za Inicijativu Europskih sveučilišta ranije istog dana održana je sesija za studente svih saveza. Kao predstavnik Sveučilišta u Splitu, na tom zasjedanju je nazočio Mateo Marušić, predsjednik Studentskog zbora. Na toj radionici studenti su imali priliku razmijeniti iskustva, kao i podijeliti svoje vizije i preporuke za uspostavljanje Europskih sveučilišta.