Sveučilište u Splitu voditelj aktivnosti društveno-korisnog učenja!

Jučer je Sveučilište u Splitu ugostilo međunarodnu znanstveno-stručnu konferenciju organiziranu od strane SEA-EU alijanse, na temu: „Community-engaged University“. Ova konferencija predstavlja krunu svih dosadašnjih aktivnosti na kojima je u posljednje dvije godine radila radna skupina eksperata zaduženih za razvoj Centra za društveno-korisno učenje u SEA-EU alijansi, sastavljena od stručnjaka sa svih šest partnerskih sveučilišta.

Konferenciju je otvorio prorektor za nastavu prof. dr. sc. Goran Kardum, koji je naglasio važnost povezanog djelovanja sveučilišta i društva.  Nakon otvaranja, prof. dr. sc. Nives Mikelić Preradović sa Sveučilišta u Zagrebu je održala pozvano predavanje na temu: „15 years of Implementation of Service-Learning in Higher Education in Croatia - lessons learned“, u kojem je sve prisutne upoznala s procesom implementacije ovog koncepta u sustav hrvatskog visokog obrazovanja. Nadalje je uslijedilo 20 prezentacija predstavnika brojnih europskih sveučilišta te udruga. Nakon pauze, nastavljena je online sekcija s dodatnih 15 prezentacija. Kroz online sekciju su sudionici imali priliku čuti zanimljive podatke, upoznati se s primjerima dobre prakse, čuti o koristima i izazovima u implementaciji ovog koncepta, sudjelovati na edukaciji izrade kurikuluma s modulom društveno-korisnog učenja, upoznati se s idejama transformativnog učenja te procesom institucionalizacije društveno-korisnog učenja.

Na konferenciji je održano 39 prezentacija, od čega 20 fizički održanih kroz četiri sekcije, 15 online prezentacije te su predstavljena 3 postera. Sveukupno je sudjelovalo gotovo 60 sudionika fizički te 25 online. Osim SEA-EU partnerskih sveučilišta,koji su sudjelovali kao sudionici, prezenteri i moderatori, na konferenciji su sudjelovali i eksperti sa sveučilišta iz Belgije, Italije, Portugala, Slovačke, Rumunjske, Engleske.

Konferencija je održana u skladu s idejom SEA-EU alijanse, da se partnerska sveučilišta razviju u dodatno angažirana sveučilišta koja doprinose svojoj zajednici te pomažu rješavanju društvenih problema. Sveučilište u Splitu, u skladu s tom idejom, društveno-korisno učenje vidi kao koristan alat kojim se omogućava ciljana suradnja s udrugama koje djeluju u društvu. Stoga nam je drago, da je Sveučilište u Splitu kao voditelj aktivnosti društveno-korisnog učenja bilo i organizator ovog međunarodnog događaja. Nakon konferencije će se objaviti online zbornih radova koji će ubrzo biti objavljen.

Izvor: SEA-EU