Hrvatski liječnički zbor, podružnica Split, uz Hrvatski liječnički zbor, Klinički bolnički centar Split i Sveučilišni odjel zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu, organizatori su tečaja trajne edukacije liječnika na temu „Prijevremeni porođaj”, koji se održao 11. i 12. travnja u Zgradi tri fakulteta.
U ime Organizacijskog odbora, sve okupljene je pozdravio doc. dr. sc. Zdeslav Benzon, predsjednik, a u svom obraćanju doc. dr. sc. Mario Podrug, v.d. pročelnika Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija naglasio je važnost zajedničkog rada, odnosno multidisciplinarnog pristupa u liječenju te ustvrdio kako ginekologom, odnosno ginekologinjom ne može biti svatko jer je ta specijalizacija poziv.
- Ginekolozi skrbe o dva života, majke i djeteta, a na neki način i o cijeloj obitelji, od začeća pa sve do rođenja djeteta - poručio je pročelnik Podrug.
Pozdravne govore u kojima su naglasili važnost ova teme koja je okupila veliki broj specijalistia i specijalizanata ginekologije i porodništva iz primarne zaštite i bolničkog sustava, neonatologa i svih zainteresiranih kolega/ica srodnih struka održali su prof. prim. dr. sc. Marko Dražen Mimica, predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split, te Marko Jukić, dr. med., zamjenik ravnatelja KBC-a Split.
Prijevremeni porođaj je nesporno najveći izazov, nepoznanica i kontroverza suvremene perinatologije. Usprkos napretku medicinske znanosti i kliničke prakse, svjedoci smo da mu je učestalost gotovo nepromijenjena u posljednjih pedeset godina. Konačni ishod prijevremenih porođaja značajno je bolji, ali ne zbog uspješnije prevencije, dijagnostike, ili liječenja, već velikim dijelom kao rezultat napretka neonatologije i medicine u cijelosti. U tom se kontekstu mijenja i pozicija ginekologa, koji sukladno poboljšanim mogućnostima zbrinjavanja nakon porođaja modulira i vlastite protokole rada. Navedena dinamička ravnoteža timskog rada određuje suvremeni pristup poimanja i odnosa prema prijevremenom porođaju.