Svečano otvoren simpozij 13. Hrvatsko-francuski upravnopravni dani

Hrvatsko-francuski upravnopravni dani, dvodnevni međunarodni simpozij koji se održava po trinaesti put, svečano je otvoren 12. rujna u Mediteranskom institutu za istraživanje života (MedILS). Ova konferencija već tradicionalno okuplja ugledne pravne stručnjake iz Hrvatske i Francuske, koji će ove godine raspravljati na temu:  „U susret 2020: predsjedanje Republike Hrvatske Europskom unijom - O implikacijama upravljanja Europskom unijom“.

Izv. prof. dr. sc. Mirko Klarić, dekan Pravnog Fakulteta u Splitu, uz zahvalu pokroviteljima i institucijama koje podupiru ovaj skup, istaknuo je kako je tema ove konferencije uvod u niz događanja koja Fakultet organizira ususret hrvatskog predsjedanja Europskom unijom. Izrazio je nadu da će nakon ovog skupa ostati vrijedni rezultati u vidu niza znanstvenih i stručnih radova.

- Sveučilište u Splitu je jedino hrvatsko sveučilište koje je Times Higher Education ljestvica svrstala među tisuću najboljih na svijetu, a nalazi se na poziciji od 601. do 800. mjesta. Uzevši u obzir da se splitsko sveučilište ove godine po prvi puta našlo i na uglednoj Šangajskoj ljestvici, održavanje ovakvog  skupa s dugogodišnjom tradicijom je iznimno važno, jer pridonosi rastu i razvoju Sveučilišta te njegovoj prepoznatljivosti – kazao je na otvaranju konferencije prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu. Naglasio je kako splitsko sveučilište ima dobru suradnju s francuskim visokoobrazovnom ustanovama, jer uz  Panthéon-Assas (Paris-2) suorganizatora ove konferencije, putem saveza „Europsko sveučilište mora“ naše sveučilište blisko surađuje sa Sveučilištem u Brestu, dok s onim iz Marseillesa razvija strateško partnerstvo.

Sudionike skupa su pozdravili i dr. sc. Miroslav Radman, u ime Mediteranskog instituta za istraživanje života, Guillaume Leyte, rektor Sveučilišta Panthéon-Assas (Paris-2), Gaël Veyssière, veleposlanik Republike Francuske u RH, Jean Massot, počasni predsjednik odjela Državnog savjeta, predstavnik dopredsjednika Državnog savjeta, Andro Krstulović-Opara, gradonačelnik Splita,  Blaženko Boban, splitsko-dalmatinski  župan, Sanja Otočan, predstavnica Visokog upravnog suda RH, Damir Kontrec, predsjednik Građanskog odjela Vrhovnog suda Republike Hrvatske, izv. prof. dr. sc. Ivana Franić, pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja, Kristian Turkalj, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa te Ivan Malenica, ministar uprave Republike Hrvatske.

Simpozij organiziraju Sveučilište u Splitu, Pravni fakultet u Splitu, Sveučilište Panthéon Assas, Pariz II, Državni savjet Republike Francuske, Visoki upravni sud Republike Hrvatske, Centar za europsku dokumentaciju i istraživanja R. Schuman, uz potporu Ustavnog suda RH, Veleposlanstva Francuske Republike u Hrvatskoj, Splitsko-dalmatinske županije i Grada Splita te pokroviteljstvo Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske i Ministarstva uprave Republike Hrvatske.

U povodu održavanja simpozija Hrvatsko-francuski upravnopravni dani, rektor Guillaume Leyte i veleposlanik Veyssière posjetili su i Rektorat Sveučilišta gdje ih je primio rektor Ljutić, s prorektorima prof. dr. sc. Đurđicom Miletić i izv. prof. dr. sc. Željkom Radićem i voditeljicom Ureda Ivanom Pletković.

Vezani dokumenti