Najave i događanja

Tri nobelovca na Medicinskom fakultetu u okviru projekta "Nobel Days"

U sklopu manifestacije „Nobel Days“ 3. i 4. rujna Medicinski fakultet u Splitu ugostio je tri dobitnika Nobelove nagrade: biokemičara Richarda Robertsa (Nobelova nagrada za medicinu 1993.), biofizičara Joachima Franka (Nobelova nagrada za kemiju 2017.) te fizičara Georga Bednorza (Nobelova nagrada za fiziku 1986.).

Na svečanom otvaranju okupljene uzvanike i dobitnike Nobelove nagrade pozdravili su izaslanik premijera Republike Hrvatske akademik Zvonko Kusić, državni tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja dr. sc. Tome Antičić, zamjenik župana Luka Brčić, gradonačelnik Splita Andro Krstulović Opara, rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić, dekan Medicinskog fakulteta prof. dr. sc. Zoran Đogaš i organizator Alen Juginović.

Nobel Days je jedinstveni skup dobitnika Nobelove nagrade u sklopu kojeg ugledni gosti održavaju potpuno besplatna i otvorena predavanja zainteresiranoj javnosti. Također je održana i moderirana panel rasprava Nobel Talk, na kojoj su prisutni imali priliku iz prve ruke postavljati pitanja nobelovcima te steći vrijedna iskustva i savjete koje zasigurno mogu iskoristiti u budućem radu i karijeri.

Također ovog mjeseca, očekuje se posjet Haralda zur Hausena, njemačkog  virologa,  dobitnika Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu za otkriće uloge humanog papiloma virusa u nastanku karcinoma grlića maternice 2008. godine. Zur Hausen će održati predavanje  24. rujna, kao poseban događaj u sklopu mjeseca svjesnosti o reproduktivnom zdravlju.

Organizatori projekta „Nobel Days“ su studentske sekcije Medicinskog fakulteta u Splitu – NeuroSplit i CPSA, Medicinski fakultet u Splitu, Specijalna bolnica Sv. Katarina i Društvo primijenjenih bioloških znanosti (ISABS).