Najave i događanja

19. Međunarodno savjetovanje ljevača

Na Kemijsko-tehnološkom fakultetu u Splitu, jučer 16.6. svečano je otvoreno 19. Međunarodno savjetovanje ljevača pod motom "Ljudi – vrijedan resurs za razvoj ljevarske industrije".

U organizaciji Savjetovanja, osim Metalurškoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kao suorganizatori sudjeluju Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani (Ljubljana, Slovenija), Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach (Košice, Slovačka), Sveučilište Sjever (Koprivnica), Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu (Split) te tvrtka ELKEM ASA (Oslo, Norveška).

Prioriteti Savjetovanja su inter- i multidisciplinarno umrežavanje akademske zajednice kao i jačanje suradnje akademske zajednice i gospodarstva. Tematika Savjetovanja osmišljena je kao predstavljanje „state-of-the-art“ znanstvenih istraživanja te isticanje inovacija s ciljem poboljšanja konkurentnosti gospodarstva i poticanja energetski i ekonomski učinkovite proizvodnje, pri čemu jedan od izazova čine upravo ljudski resursi i kapital. Republika Hrvatska suočena je s izazovima kao što su depopulacija, globalne promjene u gospodarstvu, usmjerenost ka brzom stjecanju primjenjivih znanja, vještina i kompetencija koje zahtjeva tržište rada, gospodarstvo i društvo. U kontekstu ljudskih resursa koji predstavljaju ukupna znanja, vještine, sposobnosti, kreativne mogućnosti, motivaciju i odanost, nužno je razvijati ljudski potencijal kroz transfer znanja i tehnologija u okviru cjeloživotnog obrazovanja koje se provodi Međunarodnim savjetovanjem ljevača.

Savjetovanje je organizirano uz potporu predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića te pokroviteljstvo Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Sveučilišta u Zagrebu, Mittel Europäische Giesserei Initiative (MEGI), Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske mreže poslovnih anđela, Grada Siska i Grada Splita. Savjetovanje je sponzorstvima poduprlo 8 tvrtki. Tijekom Savjetovanja bit će prezentirano 49 radova nakon prihvaćanja po provedenoj recenziji. Očekuje se odaziv do 100 sudionika iz 14 zemalja. U okviru Savjetovanja organizirana je i Studentska sekcija u okviru koje će se predstaviti mladi stručnjaci – studenti sa svojim istraživanjima. Sudjelovanje studenata poduprli su Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu i Studentski centar u Sisku.

Sudionicima Savjetovanja između ostalih obratili su se rektor Sveučilišta u Splitu, prof.dr.sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof.dr.sc. Damir Boras, dekanica Metalurškog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof.dr.sc. Zdenka Zovko Brodarac i drugi.

Dodatne informacije možete pronaći na web stranici kongresa: https://ifc.simet.hr/

Ovo je prvi puta da se ovaj događaj organizira u Splitsko-dalmatinskoj županiji, na jednoj od sastavnica Sveučilišta u Splitu, a postoji mogućnost da Split postane jedno od mjesta periodičnog održavanja savjetovanja.

Po završetku prvog dana službenog dijela Konferencije, gosti su posjetili Sveučilišnu galeriju Vasko Lipovac gdje ih je dočekala voditeljica Galerije Helena Trze Jakelić i provela po izložbi -Akord- akademskog kipara Ivana Klapeža.

Savjetovanje završava 18.6.2021.

(Tekst: prof. dr. sc. Ladislav Vrsalović, Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu).