Najave i događanja

Sveučilište u Splitu ima “novog-starog” rektora

Kontinuitet / Uključivost / Suradnja / Profiliranje / Razvoj / Autonomija / Transparentnost

Prof.dr.sc. Dragan Ljutić osvojio je drugi mandat za rektora Sveučilišta u Splitu. Rektor nije imao protukandidata u utrci za vodeće mjesto splitskog sveučilišta što jednim dijelom govori o podršci kolega i sveučilišnih sastavnica. U izboru su sudjelovala 33 člana Senata od kojih je 32 glasalo za, dok je jedan listić bio nevažeći.

Novi mandat rektoru Ljutiću započinje 1. listopada 2022. godine i traje do 30. rujna 2026. godine.

Protekle, gotovo četiri godine, bile su sve samo ne lake, no uprava Sveučilišta u Splitu kojoj je čelni čovjek bio upravo rektor Ljutić, vodila je bitke odlučno, transparentno i sa samo jednim ciljem – rastom i razvojem najveće visokoškolske ustanove u ovom dijelu Europe.

Krenimo od početka angažmana profesora Ljutića u ulozi rektora Sveučilišta u Splitu.

Sveučilište kontinuirano prati svjetske obrazovne trendove, ali i komparativne prednosti lokalne zajednice te njene potrebe. Upravo na temelju pomnih analiza, uspostavljeni su novi studijski programi: Hotelijerstvo i gastronomija, Mediteranska poljoprivreda, preddiplomski studij Forenzike, diplomski studij Podaktovne znanosti i inženjerstvo te studij Psihologije na engleskom

Sveučilište u Splitu ostvarilo je vrhunske znanstvene rezultate, što je okrunjeno ulaskom u društvo tisuću najboljih na svijetu. Sveučilište je velikim dijelom usredotočeno na internacionalizaciju studijskih programa, svjesno kako je upravo to komparativna prednost na izrazito konkurentnom EU tržištu, a otegotnu okolnost svakako nosi i zabrinjavajuće demografsko stanje u Republici Hrvatskoj. Punopravno članstvo u mreži maritimnih europskih sveučilišta samo je jedan je od načina otvaranja Sveučilišta.

Osim realizacije određenih etapa dugoročnih strateških smjernica, Sveučilište je započelo sveukupno jačanje prostornih i infrastrukturnih potreba svojih sastavnica. Tako je zgrada Brodomerkura u Poljičkoj ulici prepuštena Filozofskom fakultetu, a Rektorat je preseljen u prazan prostor Sveučilišne knjižnice. Tom odlukom, zaposlenici Filozofskog fakulteta kao i djelatnici Rektorata dobili su svaki za sebe kvalitetan i izuzetno poticajan prostor za rad i razvoj. Započeta je adaptacija prostora u Makarskoj za studij Hotelijerstva i gastronomije te osiguran predavaonički prostor u Sinju za studij Mediteranske poljoprivrede. Zatečeno, gotovo neprihvatljivo infrastrukturno stanje Kineziološkog fakulteta i Umjetničke akademije, Sveučilište je odlučilo riješiti pokretanjem postupka adaptacije zgrade u Teslinoj ulici u splitskom kvartu Spinut, kako bi sastavnice dobile prikladan prostor za rad.

Poboljšanje studentskog standarda očituje se na svakome koraku. Pokrenuta je izrada projektne dokumentacije za izgradnju novog studentskog doma na kampusu, dovršena rekonstrukcija i nadogradnja studentskog doma Bruno Bušić, dovršena rekonstrukcija i kompletno opremanje poduzetničkog inkubatora, podignuta razina studentske prehrane, dobivena koncesija za studentski radio, Radio Kampus, te usprkos pandemiji povećana studentska mobilnost.

Sveučilište je u protekle četiri godine podmirilo prethodna financijska potraživanja u iznosu od 83 milijuna kuna, povećalo godišnji proračun za 1/3 (s prijašnjih 248 na 345 milijuna kuna) kako bi osiguralo nastavak redovitog napredovanja nastavnika i nova zapošljavanja, a u pravcu smanjenja negativnog omjera profesor/student, problema detektiranog na gotovo svim sastavnicama Sveučilišta.

Osim rezimea dosadašnjeg poslovanja, na današnjoj sjednici rektor Ljutić prezentirao je i svoj program rada za četiri naredne godine. Vrijeme koje je pred nama prvenstveno će biti obilježeno studentima i njihovim potrebama te pozicioniranjem Splita kao najatraktivnijeg studenskog grada ovog dijela Europe.

Sveučilište će nastaviti poticati razvoj inovativnih programa, podizati kvalitetu nastave putem rada u malim skupinama, inkluziju, digitalizaciju, podstrehivati upisivanje studenata na studijske programe u STEM područje, motivirati svoje najbolje studenate. Cilj je privući i one izvrsne u srednjim školama kojima upravo Split treba postati mjesto akademske izobrazbe, isto kao i vratiti na diplomske studije mlade koji su svoje prediplomsko obrazovanje odlučili steći negdje drugdje. Sve to, kako bi se pomoglo smanjenju depopulacije grada i regije, ali i pridonijelo progresivnosti regionalne zajednice. Osnaživanje rada Ureda za upravljanje karijerama i ojačavanje suradnje sa Zavodom za zapošljavanje samo je jedan korak u brizi za svoje alumne.

Budućnost Sveučilišta rektor vidi i kroz uvažavanje i poštivanje tradicije Sveučilišta na kojoj je neophodno graditi znanstveno-istraživačku i umjetničku izvrsnost. Jer um nacije, njena akademska elita, mora služiti razvoju svog okruženja. Društveno odgovorno ponašanje i upravljanje te transparentnost u poslovanju fundamentalna je premisa.

Split na Mediteranu i Mediteran u Europi upravo kroz Split i njegovo Sveučilište, povezivanje s međunarodnim istraživačkim i visokoobrazovnim institucijama te davanje obola osnaživanju kvalitete života europske zajednice naroda, splitska akademska zajednica je nedvojbeno prigrlila kao ultimativni pravac.

Sve izneseno samo je djelić ambicioznog, ali ostvarivog plana rektora Ljutića.

Naposljetku, neizostavno je primijetiti, prof.dr.sc. Dragan Ljutić na poziciji rektora Sveučilišta u Splitu iza sebe već ima ozbiljne rezultate, no jedan koji je ponekada teško egzaktno izmjeriti, već ga je najlakše ćutiti, zajedništvo je koje je stvorio. Nikada prije sastavnice nisu osjećale takvu potporu Sveučilišta niti toliko osvijestile potrebu međusobne suradnje i udruživanja. Sveučilište svakim danom postaje kompaktnije i ujedinjenije na svim razinama. I zato, nema bojazni za splitsko sveučilište i njegovo suočavanje s izazovima budućnosti i izvrsnosti kojoj stremimo.

Foto: Zoran Alajbeg