Najave i događanja

Obilježena 100. godišnjica utemeljenja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije

Svečana akademija povodom stote obljetnice djelovanja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije (NZJZ), održana je u ponedjeljak 21. studenog u splitskom Hrvatskom narodnom kazalištu. Doc. dr. sc. Željka Karin, ravnateljica NZJZ, prisjetila se bogate i duge povijesti ove ustanove, ali i iznijela i buduće planove  – izgradnju nove zgrade Mikrobiologije te otvaranje Centra za preventivnu medicinu.

Čestitke ovoj ustanovi uputio je rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić istaknuvši kako se kroz jedno stoljeće zbilo zaista mnogo toga na što možemo biti izrazito ponosni, a koliko se pažnje posvećuje zdravlju upravo na ovom našem području svjedoči i činjenica da je prije 200 godina utemeljen medicinski fakultet u Trogiru u Liceju svetog Lazara. Također, rektor je iskazao zadovoljstvo što se na današnjoj svečanosti dosta govori o djelovanju i postulatima dr. Andrije Štampara, odnosno usmjerenju zdravstva i medicine prema pacijentima. Koliko je značio „Higijenski zavod“ za razvoj Sveučilišta u svom je obraćanju već naglasila i ravnateljica Karin, a rektor se osvrnuo i na dvije godine pandemije Covida istaknuvši kako su djelatnici bili na dispoziciji svim sastavnicama Sveučilišta u Splitu. Naveo je kako Zavod ima i važnu ulogu edukcije i preventivnog djelovanja, a posebno je važna suradnja s Medicinskim  fakultetom te Odjelom zdravstvenih studija.

Uz rektora Ljutića, Zavodu su ovaj značajan jubilej čestitali i prof. dr. sc. Katarina Vukojević, prodekanica Medicinskog fakulteta, kao i Marija Bubaš, državna tajnica Ministarstva zdravstva i izaslanica predsjednika Vlade RH,  Blaženko Boban splitsko-dalmatinski župan, Mirjana Kujundžić, ravnateljica Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a i gradonačelnik Ivica Puljak. Akademiju su svojim prisustvom uveličali i predstavnici Hrvatskog liječničkog zbora, Liječničke komore, HAZU-a, Nadbiskupije splitsko-makarske te gradski vijećnici i saborski zastupnici.

U povodu značajnog jubileja tiskana je i monografija, koju je uredila prof. dr. sc. Stella Fatović Ferenčič, upraviteljica Zavoda za povijest i filozofiju znanosti HAZU.

Priznanja Nastavnog zavoda uručena su zaslužnim ustanovama i institucijama za suradnju i izniman doprinos u borbi protiv Covida-19, tako je u ime Sveučilišta nagradu primio rektor prof. dr. sc. Dragan Ljutić, u ime Medicinskog fakulteta prodekanica prof. dr. sc. Renata Pecotić, a u ime Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija zamjenica pročelnika prof. dr. sc. Irena Drmić Hofman, koja se i zahvalila u ime svih nagrađenih.