Najave i događanja

Otvorena Izložba FALKUŠA – NASLJEĐE ZA BUDUĆNOST na Filozofskom fakultetu u Split

Povodom 25. godišnjice svjetske promocije hrvatske maritimne baštine svečano je u srijedu 5. lipnja otvorena Izložba FALKUŠA – NASLJEĐE ZA BUDUĆNOST na Filozofskom fakultetu u Split.

Uzvanicima su se prigodno obratili rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić, dekanica Filozofskog fakulteta izv. prof. dr. sc. Gloria Vickov,  župan splitsko-dalmatinski  Blaženko Boban, zamjenica gradonačelnica Splita Jelena Hrgović Tomaš , gradonačelnica Komiže – Tonka Ivčević, sekretar European Maritime Heritage Thedo Fruithof.

Izložena je  mala falkuša „Molo“ sagrađena pod pokroviteljstvom UNESCO-a u okviru projekta „Baby Boat“ te fotografije velikog hrvatskog fotografa Ive Pervana. U programu otvaranja izvedena je predstava ALA FALKA Željka Vukmirice, zajedno s učenicima Pomorske škole u Splitu i uz pratnju bubnjara Matka Petrića. U programu su sudjelovali i Kvartet saksofona Sveučilišta u Splitu te mandolinski orkestar Sanctus Domnio iz Splita s dirigentom Vladimirom Lukasom.

Kulturna ustanova iz komiže Ars halieutica prošla je falkušom „Comeza-Lisboa“ četrdeset tisuća kilometara u misiji svjetske promocije hrvatske maritimne baštine. Sedma smo puta plovili na Atlantiku (na Svjetskoj izložbi u Lisabonu 1998., četiri puta na Svjetskom festivalu mora u Brestu, u Cabo de Cruz u Galiciji u Španjolskoj, i u Oslu na proslavi dvijestote obljetnice utemeljenja kraljevine Norveške, a pred dvije godine plovili smo Vltavom u Pragu pred milijunskom publikom češke metropole.