Najave i događanja

Međunarodni stručni skup „Unaprjeđenje studijskih programa za potrebe Oružanih snaga RH“

Međunarodni stručni skup „Unaprjeđenje studijskih programa za potrebe OS RH“ održava se od 19. do 23. srpnja 2021. godine, u Kovčanju na Malom Lošinju.

Ispred Sveučilišta u Splitu, na Skupu sudjeluju predsjedavajući Vijeća Vojnog pomorstva, prorektor za nastavu prof. dr. sc. Goran Kardum, voditelji  studija prof. dr. sc. Merica Slišković i kapetan bojnog broda, docent dr.sc. Luka Mihanović.

Skup je otvorio zapovjednik HVU general-pukovnik Mate Pađen koji je u obraćanju predstavio smjernice razvoja Sveučilišta obrane i sigurnosti  te ulogu i nastavak suradnje Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Splitu. U tom obraćanju je predstavljen hodogram i struktura s obzirom na složenosti organizacije Hrvatskog vojnog učilišta (HVU), Ministarstva obrane RH (MORH) i Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO) zajedno sa Sveučilištem u Zagrebu i Sveučilištem u Splitu. Skupu se obratila i novoizabrana rektorica Sveučilišta obrane i sigurnosti, prof. dr. sc. Ivana Ćuković Bagić koja je govorila o organizaciji i ustroju te izazovima Sveučilišta obrane i sigurnosti uz potporu dva sveučilišta.

Prorektor Sveučilišta u Splitu, prof. dr. sc. Goran Kardum govorio je o tri dimenzije djelovanja Sveučilišta u Splitu, naglašavajući važnost disperzije studijskih programa uz nastavne baze na lokalnoj razini u svom okruženju, navodeći primjere novih studijskih programa u okviru strategije i akcijskog plana Sveučilišta. Na drugoj dimenziji djelovanja, prorektor je istaknuo važnost pozicioniranja novog Sveučilišta obrane i domovinske sigurnosti na nacionalnoj razini gdje bi trebali promišljati takvo nacionalno važno sveučilište koje će se izdignuti iznad lokalne, regionalne razine na nacionalnu razininu koristeći vrijedne i najbolje resurse pojedinog sveučilišta i područja RH. U okviru treće dimenzije djelovanja Sveučilišta u Splitu, prorektor je istaknuo važnost SEA-EU alijanse koja je orijentirana na more i nužnost ulaska vojnih studija u kontekstu internacionalizacije, posebno s naglaskom na studij Vojno pomorstvo. Voditelji studija prof. dr. sc. Merica Slišković i kbb doc. dr. sc. Luka Mihanović,  istaknuli su važnost unaprijeđenja i internacionalizacije integrirano preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studijskog programa Vojno pomorstvo te su dali analizu trenutnog stanja provedbe studijskog programa.

Prorektor Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Tonći Lazibat govori o Hrvatskom klasifikacijskom okviru i njegovoj ulozi u sustavu visokog obrazovanja u RH. Osim navedenih tema, na skupu će se raspravljati o združenim studijima, razvoju vojnih standarda zanimanja, analizi provedbe studijskih porgrama za potrebe OS RH u akademskoj godini 2020/2021. O združenim studijima govori zamjenica ravnatelja AZVO dr. sc. Vesna Dodiković-Jurković. Posebnu pozornost su izazvali visoko pozicionirani predstavnici oružanih snaga Ukrajine, vojni konzul pri RH i generali oružanih snaga.