Najave i događanja

Obilježavanje 120. obljetnice osnutka Sveučilišne knjižnice započelo stručnim skupom “Kako biti vidljiviji?”

Stručni skup “Kako biti vidljiviji?” održan je u srijedu, 29. ožujka u vijećnici Senata u organizaciji Društva knjižničara u Splitu u suradnji sa Sveučilišnom knjižnicom u Splitu, koja ove godine obilježava svoj 120. rođendan!

- Cijelu godinu ćemo obilježavati 120 godina osnutka Sveučilišne knjižnice. Ovaj skup je samo početak. U planu imamo nekoliko izložbi, jedna od njih bit će izbor djela iz fonda Grafičke zbirke naše Knjižnice, koji je bogat i ovo je prilika da ga predstavimo javnosti, zatim izložba iz fonda Narodne slavjanske čitaonice, koja predstavlja početni fond naše Knjižnice. 120 godina je poprilično duga povijest u životu jedne knjižnice, ona je svoje funkcije tijekom vremena mijenjala, prvo je bila Gradska knjižnica potom se specijalizirala za znanstveno područje pa je bila Naučna biblioteka, a osnutkom Sveučilišta postala je središnja knjižnica Sveučilišta u Splitu. U pripremi je i virtualna izložba, kako bi se što više približili mlađim korisnicima, a bit će postavljena na našim mrežnim stranicama – kazala je Ana Utrobičić, ravnateljica Sveučilišne knjižnice izrazivši nadu da će se ovim događanjima skrenuti pozornost na rad ove ustanove, ostvariti jedan od ciljeva ovog stručnog skupa kako biti vidljiviji i na koji način široj javnosti predstaviti rad Knjižnice, odnosno knjižničara i cijele struke.

Na današnjem skupu okupljeni su imali prilike čuti savjete i ideje kako privući više korisnika, ali i skrenuti pozornost na ulogu knjižnica u našem društvu. U programu  skupa nastojalo se obuhvatiti ključne elemente vidljivosti (odnose s javnošću, marketing, uključujući i digitalni, te vizualnu prepoznatljivost).

- Društvo knjižničara je potrebu za okupljanjem i razmjenom iskustava odavno prepoznalo. Redovito organiziramo kolokvije, a ideja o skupu „Kako biti vidljiviji?“ izrodila se iz jednog takvog kolokvija, odnosno posebne aktivnosti, takozvanih zagonetnih raspravišta. Naime, tom je prigodom većina sudionika, neovisno o vrsti knjižnice iz koje dolaze, upravo manjak vidljivosti prepoznala kao zajednički problem knjižnica; svi u knjižnicama radimo, organiziramo različite aktivnosti, smišljamo nove usluge, ali često nam se čini da nismo dovoljno vidljivi i da nismo društvu pokazali onoliko koliko bismo željeli – ustvrdila je Sanja Brbora, predsjednica Društva knjižničara Splita.

Program skupa nalazi se u prilogu vijesti.

Vezani dokumenti