Najave i događanja

Potpisan Sporazum o suradnji između Sveučilišta u Splitu i RACVIAC – Centra za sigurnosnu suradnju

RACVIAC  Centar za sigurnosnu suradnju JIE (Jugoistočne Europe) i Sveučilišni odjel za forenzične znanosti Sveučilita u Splitu razvijaju petogodišnji projekt pod nazivom “Unaprjeđenje upravljanja sigurnošću kroz implementaciju forenzičkih znanosti u državnim institucijama i agencijama”,  koji će rezultirati jednom zajedničkom aktivnosti svake godine.

U sklopu razvoja projekta, rektor prof. dr. sc. Dragan Ljutić i direktor RACVIAC-a general bojnik u miru Jeronim Bazo te pročelnik Sveučilišnog odjela za forenzične znanosti izv. prof. dr. sc. Damir Piplica  potpisali su Sporazum o suradnji između Sveučilišta u Splitu i RACVIAC-a u srijedu, 28. rujna, u prostorima u Rektorata.

Svečanom potpisivanju prisustvovali su  pročelnica Ureda rektora Ivana Pletković i prof.dr.sc. Josip Kasum te djelatnici RACVIAC-a:  Slaven Zdilar HR (general-bojnik) – zamjenik direktora, Dimitrios Biris GR (brigadier) – Program Manager SSG Pillar  te Nikola Suhić HR (pukovnik) –  Project Leader, Activity Manager SSG Pillar.

Rektor Ljutić je iskazao zadovoljstvo uspostavljenom suradnjom naglasivši kako potpisivanjem sporazuma sa splitskim sveučilištem RAVIAC dobiva mogućnost surađivanja i s drugim renomiranim sveučilištima iz SEA-EU alijanse, kojih je sada ukupno osam iz Francuske, Španjolske, Poljske, Portugala, Njemačke, Italije, Malte i Norveške.

Pročelnik Piplica je istaknuo kako je RAVIAC nastavna baza studija te kako će se suradnja realizirati naročito kroz kolegije smjera nacionalna sigurnost koji se izvodi na forenzici.

RACVIAC je za navedeni projekt odabrao Sveučilišni odjel za forenzične znanosti Sveučilišta Split jer sa svojim regionalnim i inozemnim partnerima posjeduje znanje i stručnost te može ponuditi niz mogućnosti koje mogu poboljšati sposobnosti država članica RACVIAC-a u rješavanju izazova s kojima se suočavaju - kazao je direktor Bozo. RACVIAC broji 9 zemalja članica, 14 pridruženih članica i 6 zemalja promatrača.

Svrha i ciljevi projekta će se ostvariti kroz pet aktivnosti tijekom trajanja projekta. U tom smislu, tematika koja će se obrađivati pokrivat će aspekte forenzike uključujući vatrogastvo, pranje novca i umjetnu inteligenciju. Svrha aktivnosti je unaprjeđenje forenzičkih sposobnosti zemalja članica s ciljem razvoja zajedničke platforme za forenzičku suradnju.

Navedeni projekt uključuje i mogućnost obnašanja prakse u RACVIAC-u za studente splitskog sveučilišta, a povoljno će utjecati na vidljivost i promidžbu obiju strana kada su u pitanju sigurnost i međunarodna suradnja u području jugoistočne Europe.