Najave i događanja

Svečano otvorena Znanstveno-stručna konferencija „Mehanizmi prepoznavanja nasilja u obitelji i društveno-pravni odgovori“

U povodu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i 10 godina rada Skloništa za djecu i odrasle žrtve nasilja u obitelji Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije, u četvrtak 25. studenog, otvorena je Znanstveno-stručna konferencija „Mehanizmi prepoznavanja nasilja u obitelji i društveno-pravni odgovori“. Dvodnevni skup, u organizaciji Sveučilišnog odjela za forenzične znanosti i splitskog Caritasa, kroz interdisciplinaran pristup ima za cilj prepoznati rizične čimbenike za pojavnost nasilja u obitelji, dati smjernice društveno odgovornog ponašanja, kreirati preventivne mjere protiv nasilja u obitelji, osmisliti modele reintegracije žrtava obiteljskog nasilja u društvo, predložiti edukacijske modele na sveučilišnim odjelima kao adekvatne preventivne mehanizme prepoznavanja i suzbijanja nasilja u obitelji.

Izv. prof. dr. sc. Damir Piplica, pročelnik Sveučilišnog odjela za forenzične znanosti, istaknuo je kako se na Odjelu razvijaju forenzične znanosti kroz interdisciplinarni studijski program koji je jedinstven, ne samo u Hrvatskoj, nego i na širem području. Osvrnuvši se na temu skupa naglasio je kako je problem nasilja u obitelji, na žalost, vrlo aktualan i predstavlja teško zadiranje u fizički i psihološki integritet pojedine osobe, jer su napadači  najčešće oni u koje bi žrtve imati najveće povjerenje.

Denis Maslov, ravnatelj splitskog Caritasa, kazao je kako se samo partnerstvom može dati odgovor na složene društvene probleme.
- Sve ove godine Caritas se razvijao osluškujući potrebe čovjeka i društva u cjelini, stoga je naše djelovanje uvijek bilo usmjereno na konkretnog čovjeka i njegove potrebe. U 10 godina rada Skloništa trudili smo se svakoj korisnici i svakom djetetu pružiti sigurnost, duhovnu podršku i stručnu pomoć , nadu u bolje sutra – ustvrdio je ravnatelj Maslov, uz zahvalu svima koji su bili uključeni u rad kako Skloništa, tako i Caritasa u cjelini.
Uvod u konferenciju u ime organizatora pružile su doc. dr. sc. Ana Jeličić sa Sveučilišnog odjela za forenzične znanosti,  voditeljica projekta „Mehanizmi prepoznavanja obiteljskog nasilja i društveno pravni odgovori na problematiku nasilja u obitelji“ i Ivna Grubišić, voditeljica Skloništa za djecu i odrasle žrtve nasilja u obitelji, koje su predstavile strukturu i ciljeve projekta, kao i ovog skupa.
Detaljan program konferencije možete pogledati na LINKU