Najave i događanja

Svečano proslavljen Dan Sveučilišta u Splitu

Sveučilište u Splitu je u srijedu, 15. lipnja, u velikom amfiteatru Medicinskog fakulteta svečano proslavilo svoj Dan i  48. obljetnicu osnutka.

Uz domaćine svečanosti prof. dr. sc. Dragana Ljutića, rektora Sveučilišta u Splitu i prorektore prof. dr. sc. Gorana Karduma, prof. dr. sc. Tomislava Kilića, prof. dr. sc. Leandru Vranješ Markić, prof. dr. sc. Đurđicu Miletić i izv. prof. dr. sc. Željka Radića, te čelnike sastavnica, svečanosti su nazočili brojni uvaženi gosti – Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Andro Krstulović Opara izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora zastupnik u Hrvatskom saboru, Ante Sanader, potpredsjednik Hrvatskog sabora, prof. dr. sc. Radovan Fuchs, ministar znanosti i obrazovanja, Oleg Butković, ministar mora, prometa i infrastrukture, izv. prof .dr. sc. Davor Filipović, ministar gospodarstva i održivog razvoja, prof.dr.sc. Vili Beroš, ministar zdravstva, prof. dr. sc. Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Vlado Guberac, rektor Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, prof.dr.sc. Dijana Vican, rektorica Sveučilišta u Zadru, prof. dr. sc. Nikša Burum, rektor Sveučilišta u Dubrovniku, prof. dr. sc. Marin Milković, rektor Sveučilišta Sjever, prof. dr. sc. Ivan Samardžić, rektor Sveučilišta u Slavonskom Brodu, prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta, prof. dr. sc. Ivana Čuković-Bagić, rektorica Sveučilišta obrane i sigurnosti, prof. dr. sc. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. sc. Gordan Jelenić, prorektor za znanost i umjetnost Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, novoizabrani rektor Sveučilišta u Zagrebu, nekadašnji ministri prof. dr. sc. Dragan Primorac i Damir Krstičević, Blaženko Boban, župan Splitsko-dalmatinske županije, Mirna Veža, povjerenica Vlade Republike Hrvatske za Grad Split, mons. dr. Dražen Kutleša, splitsko-makarski nadbiskup i metropolit, kontraadmiral Ivo Raffanelli, zapovjednik Hrvatske ratne mornarice, komodor Damir Dojkić, načelnik stožera i zamjenik zapovjednika HRM-a, brigadni general dr. sc. Blaž Beretin, zamjenika zapovjednika Hrvatskog vojnog učilišta „Dr. Franjo Tuđman“, mr. sc. Sandra Bezjak, ravnateljica Agencije za znanost i visoko obrazovanje, prof. dr. sc. Mirjana Polić Bobić, predsjednica Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, zastupnici u Hrvatskom saboru, državni tajnici, gradonačelnici, počasni konzuli, predstavnici sudskih vlasti, suradnih ustanova, znanstvenih, kulturnih i drugih institucija te gospodarstvenici, članovi Senata Sveučilišta u Splitu, članovi Sveučilišnog savjeta, professori emeritusi, savjetnici rektora, nastavnici, zaposlenici i studenti Sveučilišta u Splitu.

Prigodne riječi i čestitke Sveučilištu u Splitu uputili su predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Andro Krstulović Opara, župan Boban, rektor Damir Boras te u ime Rektorskog zbora rektorica Vican, a rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić iznio je izvještaj o radu u protekloj godini.

U sklopu programa dodijeljene su nagrade i priznanja. Počasni doktorat za izniman doprinos razvoju povijesne znanosti te poseban doprinos razvoju i ugledu Sveučilišta u Splitu dodijeljen je prof. dr. sc. Mirjani Matijević Sokol, redovitoj profesorici u trajnom zvanju Odsjeka za povijest Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

Plakete za doprinos razvoju Sveučilišta u Splitu dodijeljene su prof. dr. sc. Igoru Jerkoviću s Kemijsko-tehnološkog fakulteta, prof. dr. sc. Anti Tonkiću s Medicinskog fakulteta, prof. dr. sc. Slavku Vujeviću s Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje,  prof. dr. sc. Sanji Stanić s Filozofskog fakulteta, prof. dr. sc. Jadranki Garmaz s Katoličkog bogoslovnog fakulteta, prof. dr. sc. Mladenu Milošu s Kemijsko-tehnološkog fakulteta i Heleni Bule, mag. ing. s Pomorskog fakulteta.

Dan Sveučilišta uvijek je prilika da se prepoznaju posebno vrijedni pojedinci koji su svojim dugogodišnjim radom zadužili Sveučilište i stekli pravo dodjele počasnog zvanja professor emerutus. Ovogodišnji laureati su prof. dr. sc. Josip Babin (Kineziološki fakultet), prof. dr. sc. Željko Garača (Ekonomski fakultet), prof. dr. sc. Blaž Gotovac (Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije), prof. dr. sc. Darko Koračin (Prirodoslovno-matematički fakultet) i prof. dr. sc. Dušanka Martinović Kaliterna (Medicinski fakultet)

U glazbenom dijelu programa sudjelovali su Gudački kvartet „Bozzotti“ i klapa „Šufit“.