Najave i događanja

Svečano proslavljena 63. obljetnica osnutka Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje!

Svečanom sjednicom Fakultetskog vijeća u petak, 02. lipnja, prigodno je obilježen Dan Fakulteta elektrotehnike strojarstva i brodogradnje (FESB), 63. obljetnica osnutka. Uz domaćine dekana prof. dr. sc. Branimira Lela  te prodekane izv. prof. dr. sc.  Teu Marasović i izv. prof. dr.sc. Petra Šolića, svečanosti su prisustvovali prof. dr. sc.  Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu, prorektor prof. dr. sc. Nikša Jajac, gradonačelnik grada Splita prof.dr.sc. Ivica Puljak, čelnici sastavnica splitskog sveučilišta te srodnih tehničkih fakulteta iz Hrvatske i inozemstva, brojni drugi gosti te profesori i studenti Fakulteta.

Rektor Ljutić je djelatnicima i studentima čestitao obljetnicu istaknuvši svoj ponos ovom sastavnicom našeg Sveučilišta, jednom od najprominentnijih fakulteta, ne samo našeg Sveučilišta i države, već i šireg okruženja.

Čestitke je uputio i gradonačelnik Puljak napomenuvši kako će upravo FESB, čiji je doprinos razvoju Grada, Županije i države značajan, naročito imati važnu ulogu u predstojećim izazovima suživota s tehnologijom i umjetnom inteligencijom.

U izvješću o radu u protekloj godini dekan Lela se pak osvrnuo na uspjehe djelatnika i studenata FESB-a te nastavnu i znanstvenu djelatnost ove ustanove. Naime, Fakultet je izrastao u respektabilnu znanstveno-obrazovnu instituciju koja obrazuje stručnjake za najnaprednije tehnologije i promiče znanstveni i stručni rad u području prirodnih i tehničkih znanosti.

Na fakultetu trenutno imamo 261 zaposlenih. Od toga je 151 nastavno osoblje, 125 doktora znanosti, 49 redovitih profesora, 36 izvanrednih. Tri naša profesora Frano Barbir, Sandro Nižetić i Dragan Poljak spadaju u 2 posto najutjecajnijih znanstvenika u svijetu. U prošloj godini imali smo ukupno 6 znanstvenih konferencija, trenutno imamo 28 projekata, od čega 20 međunarodnih i 8 HRZZ – istaknuo je Lela kazavši kako trenutno na njihovim studijskim programima studira 2210 studenata, a od osnutka Fakulteta diplomiralo ih je ukupno 13 600. Dekan je čestitao i novim doktorima znanosti na Fakultetu, kojih je u protekloj godini bilo 4. Osvrnuo se i na rad studentski udruga, naročito Udruge mladih programera DUMP i udruge FESB Racing te na brojne sportske uspjehe svojih studenata.

Proslava Dana Fakulteta bila je prigoda da se nagrade zaslužni studenti, institucije i profesori.

Dekanova nagrada najuspješnijim studentima na pojedinom studijskom programu za akademsku godinu 2022./2023.:

Ivan Burazin

Morena Granić

Borna Japundžić

Julija Kvesić

Ivan Pućo

Mislav Ivanda

Sara Radić

Zahvalnice školama iz kojih je najveći broj maturanata završio jedan od studija FESB-a u prethodnoj akademskoj godini:

III. gimnazija

Elektrotehnička škola

IV. gimnazija "Marko Marulić"