Najave i događanja

Svečanost dodjele nagrada za promicanje spolne ravnopravnosti na Sveučilištu u Splitu

Svečanost dodjele nagrada za promicanje spolne ravnopravnosti održana je danas u vijećnici Senata Sveučilišta u Splitu „Don Frane Bulić, u povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Organizirana je u okviru The European University of the Seas (SEA-EU) projekta s ciljem promocije aktivnosti spolne ravnopravnosti.

Prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu otvorio je svečanost biranim riječima, istakao je kako na našem Sveučilištu nema nasilja, a što se tiče zastupljenosti obaju spolova muškaraca i žena ima podjednako.

• Mislim da je to dobro i vrlo važno. Mi prvenstveno vodimo računa o kvaliteti čovjeka, njegovim sposobnostima te želji i volji da se napravi dobra stvar   - zaključio je rektor Ljutić.

Na temelju natječaja kojeg je raspisao SEA-EU projektni tim dodijeljene su tri nagrade za tri različita tipa aktivnosti za koje je procijenjeno da su posebno unaprijedile područje spolne ravnopravnosti Sveučilišta u Splitu.

Nagradu u kategoriji organizacije događaja koji promiču spolnu ravnopravnost dobio je Filozofski fakultet u Splitu .

Nagradu u kategoriji odluka koje mijenjaju politike na visokom učilištu koje promiču spolnu ravnopravnost dobio je Kineziološki fakultet u Splitu.

Nagradu u kategoriji znanstvenog članka koji dodatno obogaćuje područje ravnopravnosti spolova u RH dobio je doc. dr. sc. Željko Mateljak.

U okviru svečanosti dodjele nagrada održan je i okrugli stol „Uloga žena u znanosti i društvu“. Moderatorica prof. dr. sc. Đurđica Miletić, prorektorica za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Splitu i voditeljica SEA-EU projekta kao glavnu poruku istakla je kako je nasilje krajnje neprihvatljiv oblik društvenog ponašanja kojim se krše temeljna ljudska prava i slobode; kako je važno nasilje prepoznavati i prijavljivati te kako je važno zaustaviti ignoriranje nasilja nad ženama, a posebice tretiranje nasilja kao privatnog problema žena.

Prorektorica Miletić zaključila je okrugli stol citatom iz Talmuda, najsvetije knjige Židova:

„Žena je nastala od muškarčeva rebra, ne od njegovih stopala da se po njoj gazi, ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka, ispod ruke da bude zaštićena i pokraj srca da bude voljena.“