Najave i događanja

Treći okrugli stol - „Zajedno oblikujmo studije strojarstva”

Odsjek za strojarstvo, Sveučilišnog odjela za stručne studije Sveučilišta u Splitu, danas 9.7.2021. organizirao je Treći okrugli stol - „Zajedno oblikujmo studije strojarstva”.

U okviru Okruglog stola održana je prezentacija studijskih programa i aktivnosti Odsjeka za strojarstvo, održana diskusija te izneseni prijedlozi sudionika Okruglog stola na temu kako oblikovati studije strojarstva te obilazak laboratorija Odsjeka za strojarstvo.

Osim predstavnika Sveučilišnog odjela za stručne studije, Okruglom stolu prisustvovali su i predstavnici tvrtki koje usko surađuju s Odjelom (FEAL d.o.o., AD Plastik d.d., Tromont d.o.o., Brodosplit, Cemex d.d., i drugi), predstavnici županije, HZZ-a, HGK te studenti koji rade ili su odradili stručnu praksu kod partnerskih tvrtki.

Prof.dr.sc. Ado Matoković, pročelnik Odsjeka za strojarstvo, podsjetio je da je ovo je treći okrugli stol Odsjeka za strojarstvo Sveučilišnog odjela za stručne studije. ´Naš običaj je svake dvije godine susretati se s predstavnicima gospodarstva ne bismo li kroz zajedničke razgovore usvojili njihove prijedloge i razmišljanja te na taj način naše studijske programe učinili što boljima i zanimljivijima budućim studentima. S druge strane, bitno je da i poslodavci prepoznaju tu važnost te se odazovu ovim sastancima jer na njihove prijedloge uvodimo nove kolegije. Na primjer, kad je krenula plinofikacija našeg područja uveli smo kolegij Plin i plinske instalacije, Grijanje i klimatizacija  te Osnove rashladne tehnike. Uvijek imamo neke nove kolegije´ zaključio je profesor Matoković, te se zahvalio tvrtki AD Plastik koja je najboljem studentu Odsjeka dodijelila stipendiju, ali i ostalim tvrtkama na njihovoj pomoći pri razvoju laboratorija Studija.

V.D. pročelnika Odjela, dr.sc. Petar Pepur obraćajući se predstavnicima tvrtki ustvrdio je da su studenti finalni proizvod studija koji na ocjenjivanje ide kod poslodavaca i kako su oni najrealniji ocjenjivači njihovih stečenih znanja i implementacije tih znanja u praksi. ´Upravo zbog toga ovaj okrugli stol je dobrodošao jer ćete nam dati povratnu informaciju koja je nama iznimno bitna kako bismo oblikovali nastavni plan i program s jedne strane, a s druge strane da biste vi dobili što kvalitetniji kadar. Ovaj vaš brojni odaziv i sudjelovanje svojevrsna je potvrda našeg uspješnog djelovanja´ završio je profesor Pepur.

U aktivnoj raspravi bivši studenti su potvrdili da su studijski programi na Sveučilišnom odjelu za stručne studije usklađeni s potrebama poslodavaca te da su radne navike iznimno važne i jedini put ka uspjehu. S druge strane poslodavci su odreda suglasni kako nikad nisu dobili lošeg inženjera i da im studenti dolaze s izvrsnim predznanjem, no da im fali interdisciplinarnosti te komunikacije timskog rada s drugom strukom. Za daljnji rast i razvoj potrebno je razvijati laboratorije, zaposliti veći broj profesora, uspostaviti suradnju s ostalim sastavnicama tehničkog profila, pratiti tržište rada te osigurati suradnju sa sveučilištima izvan države kako bi bili konkurentni i prepoznatljivi.

Ovaj prije svega srdačan i iskren susret profesionalaca, garancija je uspješne budućnosti poslovnog sektora, obrazovnog sustava te danas studenata, a sutra visoko educiranog djelatnog kadra na tržištu rada.