Održan okrugli stol Udruge Liberato „Što nakon obrazovanja?“

U povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom studentska udruga Liberato, u suradnji sa Sveučilištem u Splitu, Splitsko-dalmatinskom županijom i Europskim parlamentom Uredom za Republiku Hrvatsku, organizirala je okrugli stol pod nazivom „Što nakon obrazovanja?“, koji se održao u petak, 2. prosinca, u SPINIT Tehnološkom parku.

U ime Sveučilišta u Splitu sudionicima skupa uvodno se obratio prorektor za nastavu, studente i poslovanje prof. dr. sc. Nikola Koceić-Bilan, istaknuvši kako je u posljednjih 30 godina društvo postalo osjetljivije za problematiku osoba s invaliditetom, naime radi se mnogo na uklanjanju arhitektonskih barijera, prilagodbi za slijepe i slabovidne osobe, gluhih osoba i onih s oštećenim sluhom…

- Glavna promjena je ipak ona opće društvene paradigme, jer prije su očekivanja išla u smjeru toga da se osobe s invaliditetom prilagode društvu, odnosno većini, a sama pomoć je prepuštena individualnoj empatiji pojedinca. Sada su se vremena na sreću ipak promijenila, mi smo ti koji moramo prilagoditi uvjete da osobe s invaliditetom imaju istu mogućnost za studiranje, rad, odnosno zaposlenje… Sve te promjene nisu se dogodile preko noći i dogodile su se „iznutra“, odnosno zahvaljujući entuzijazmu i ovakvim inicijativama – kazao je Koceić-Bilan.

Naglasio je kao su upravo sveučilišta onaj dio društva od kojeg očekujemo poticaj za društvene promjene u pravom smjeru. U tom smislu, pohvalio je Udrugu Liberato za angažman na brojnim projektima koje omogućavanju jednake uvjete za sve te im obećao svesrdnu pomoć i podršku Sveučilišta u daljnjem radu.

U ime Udruge, svim okupljenim je na dolasku i sudjelovanju zahvalio Mijo Matijević, njen potpredsjednik, istaknuvši da se prošlogodišnji okrugli stol u njihovoj organizaciji bavio tematikom školstva i zastupljenosti osoba s invaliditetom u visokoškolskom obrazovanju, dok su ove godine odlučili korak dalje - što nakon obrazovanja?

O radu Udruge pohvalno je govorio i dr. sc. Petar Pepur, pročelnik Sveučilišnog odjela za stručne studije koji je kazao kako je na Odjelu svakako lijepo imati ovakve inovatore koji predlažu brojne inicijative u namjeri da unaprijede školovanje svih studenata, s posebnim naglaskom na one s invaliditetom.

Sudionike skupa su uvodno pozdravili Stipe Čogelja, zamjenik splitsko-dalmatinskog župana, i Tihana Maglica, voditeljica Odsjeka za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu Grada Splita, podržavši ovaj skup, kao i projekte i inicijative koje radi Udruga.

Panelisti na skupu su bili Stipo Margić, predsjednik Udruge Liberato, Marina Vlaić, viša stručna savjetnica Centra za profesionalnu rehabilitaciju Split, Maja Karaman Grbavac, savjetnica pravobraniteljice za OSI, Ivan Bogdanović, voditelj Ureda za studente s invaliditetom Sveučilišta u Splitu, Denis Marijon, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom SUMSI, i Jerko Šarić, predsjednik Studentskog zbora Sveučilišta u Splitu.