Predstavljanje knjige „Opća i specijalna kineziterapija“ u Sveučilišnoj galeriji

Predstavljanje knjige „Opća i specijalna kineziterapija“ autora prof. dr. sc. Tonka Vlaka i prof. dr. sc. Zdenka Kosinca, u izdanju kuće „Medicinska naklada“ održat će se u četvrtak, 20. siječnja 2022. godine, u 19 sati, u Sveučilišnoj galeriji,  R. Boškovića 31, Split.

Uz autore, knjigu će predstaviti prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu, prof. dr. sc. Tamara Grujić, recenzentica i u ime izdavača Anđa Raič, prof.

Riječ je o sveobuhvatnom kineziterapijskom priručniku koji daje mnoštvo informacija i odgovora na brojna pitanja povezana s liječenjem pokretom.

• Nefarmakološko liječenje danas je bitna sastavnica svih protokola liječenja mnogih bolesti različitih organskih sustava.

• Takvo je liječenje dio svih prihvaćenih postupnika (algoritama) liječenja muskuloskeletnih, neuroloških, kardioloških, plućnih i drugih bolesti.

• Najvažniji i nedvojbeno najvrjedniji dio nefarmakološkog liječenja jest liječenje pokretom.

• Medicinska gimnastika, medicinske vježbe, liječenje pokretom, istoznačnice su za ono što najčešće nazivamo kineziterapijom (grč. kinesis =pokret, therapeio =liječenje).

• Svjetska zdravstvena organizacija promiče liječenje pokretom kao važnu sastavnicu u procesu očuvanja zdravlja, jer postoje jasni dokazi da tjelesna aktivnost utječe na smanjenje razvoja bolesti.

• Liječenje pokretom (kineziterapija) uskoro bi trebala postati ne samo rutina, poput propisivanja lijekova, nego i terapija s jednakim učinkom!

• Kako, kada i na koji način primjenjivati pokret kao lijek, da to bude učinkovito, a da ne bude štetno?

• Kako liječenje pokretom provoditi kod djece, a kako kod odraslih?

• Utječe li dob bolesnika na mogućnost da se pokretom ostvari boljitak i kvalitetniji život?

• Na koji način najbolje iskoristiti pokret u postizanju homeostaze svih organskih sustava u našem tijelu, štiteći sve ono što je nužno za kvalitetan život svakog pojedinca, bez obzira na dob i spol?