Predstavljen projekt i likovni natječaj "Prozor u svijet umjetnosti - Povijesna i kulturna baština Splitsko-dalmatinske županije"

Predstavljanje projekta „Prozor u svijet umjetnosti“ (Povijesna i kulturna baština Splitsko-dalmatinske županije) Sveučilišta u Splitu i Splitsko-dalmatinske županije, unutar kojeg će biti otvoren likovni natječaj, održano je u utorak, 21. ožujka u Sveučilišnoj galeriji.

Projekt, s naglaskom na natječaj, predstavili su prof. dr. sc. Nikola Koceić-Bilan, prorektor za nastavu studente i poslovanje, Helena Trze Jakelić, voditeljica Sveučilišne galerije, Stipe Čogelja, zamjenik splitsko-dalmatinskog župana, Tomislav Đonlić, pročelnik županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport, i Željko Primorac, pomoćnik pročelnika za kulturu i sport u Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport.

- Uvijek mi se srce napuni radošću kada Sveučilište sudjeluje u društveno korisnim projektima, kao što je ovaj namijenjen djeci, odnosno učenicima i studentima. Koliko je izuzetno važno da je Sveučilište prisutno i visoko rangirano na znanstvenim ljestvicama, isto tako je značajno da imamo i društveno važnu ulogu - u odgoju i edukaciji djece, čuvanju naše kulturne baštine te popularizaciji umjetnosti, odnosno umjetničkih djela. Mislim da je to jedna od najvažnijih uloga svakog Sveučilišta i dokaz kako je ono prisutno u svim porama ovog Grada i Županije – kazao je prorektor Koceić-Bilan istaknuvši kako je poslanje Sveučilišta upravo njegovanje kulturne baštine kako bi se kod djece razvila ljubav i svijest kako imamo lijepu, važnu i rijetku baštinu kakva se malo gdje može naći te da ih podučavamo našoj slojevitoj povijesti kako bi naučili iz nje vrijedne lekcije kao zalog za bolju budućnost.

Helena Trze Jakelić je naglasila kako je riječ o izvrsnoj prilici za sve učenike i studente koji se mogu kreativno izraziti u likovnoj umjetnosti, a kroz svoj rad ujedno će istražiti vrijednost i bogatstvo baštine Splitsko-dalmatinske županije. Naime, na natječaju pravo sudjelovanja imaju svi osnovnoškolci Splitsko-dalmatinske županije od petog do osmog razreda; oni iz srednjih škola naše  županije te svi studenti Sveučilišta u Splitu i oni s prebivalištem u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Stipe Čogelja se osvrnuo na izvrsnu suradnju Sveučilišta u Splitu i Splitsko-dalmatinske županije koja se ogleda i u ovom projektu. Naglasio je kako je upravo znanje naša komparativna prednost na globalnom tržištu rada, a ovakve inicijative su prilika da mladi iskažu svoju ljubav prema baštini te ukoliko i odu iz domovine, da se vrate obogaćeni novim iskustvima. U tom smislu, izložba natječajnih radova te katalog ostat će trajna uspomena na način kako djeca doživljavaju i vrednuju naše naslijeđe i baštinu.

Pročelnik Đonlić je kazao kako je ovo iznimna prilika da dođe do izražaja kreativnost djece, a na ovaj način sve škole imaju priliku predstaviti sve ono dobro i pozitivno što se u njima radi i uči. Apelirao je na sve škole da se odazovu ovom pozivu i da pošalju radove. Ustvrdio je kako će se najbolji radovi i novčano nagraditi, no uz to oni će također imati priliku i predstaviti se široj javnosti na Danu Sveučilišta u lipnju kada će im nagrade i priznanja biti uručeni.

- Cilj nam je da se umjetnički natječaj približi mlađim generacijama, odnosno pronaći u školama i na fakultetima buduće umjetnike, omogućiti im istupanje u javnosti na jednom ovako reprezentativnom mjestu kao što je Sveučilišna galerija, uz predstavljanje u katalozima, recenzijama radova kako bi im to bio poticaj u budućem radu – zaključio je Željko Primorac.

Tema natječaja je „Kulturna baština Splitsko-dalmatinske županije“.

Tehnike izrade likovnog rada su:

· slikarske i crtačke tehnike (crtež olovkom ili ugljenom, tempera, tuš, ulje, akril, kolaž, pastel na papiru);

· kiparske tehnike (glina, glinamol, žica, kaširani papir, reciklirani materijali, kombinirana tehnika).

Format likovnih radova:

· slikarske i crtačke tehnike formata maksimalno do 50x70 cm;

· kiparske tehnike formata maksimalno do 50x50 cm.

Natječaj će biti raspisan 3. travnja 2023., a svi radovi moraju biti dostavljeni do 3. svibnja 2023. godine osobno ili poštom na adresu: Sveučilište u Splitu, Ruđera Boškovića 31, Split s napomenom „za Likovni natječaj – Prozor u svijet umjetnosti 2023.“

Prosudbeno povjerenstvo od pet članova odabrat će tri najbolja rada prema kategorijama. Odluka Povjerenstva i nagrađeni radovi bit će objavljeni na stranicama Sveučilišta u Splitu u mjesecu svibnju.

Nagrađeni učenici i njihovi mentori dobit će zahvalnicu Sveučilišta u Splitu, a studenti i učenici dobivaju i novčane nagrade:

· prva nagrada u kategoriji najbolji učenički rad od 5. do 8. razreda (osnovne škole) u iznosu od 200 eura;

· prva nagrada u kategoriji najbolji učenički rad za srednje škole u iznosu od 300 eura;

· prva nagrada u kategoriji najbolji studentski rad u iznosu od 500 eura.

Drugo i treće mjesto po pojedinoj kategoriji dobit će zahvalnicu i prigodni dar Sveučilišta u Splitu.

Nakon završetka natječaja u Sveučilišnoj galeriji bit će upriličena izložba do kraja godine, a izdat će se i publikacija izložbe. Svi radovi moći će se pogledati i u virtualnoj galeriji na stranicama Sveučilišne galerije.

Dopis s detaljnim uputama za pripremu svake razine natjecanja poslat će koordinatori natjecanja svim prijavljenim osnovnim i srednjim školama i mentorima, dok se studenti prijavljuju samostalno.