Zašto studirati na studiju Vojno pomorstvo?

Hrvatsko vojno učilište „Dr. Franjo Tuđman” središnja je vojnoobrazovna ustanova Oružanih snaga Republike Hrvatske, čija je glavna zadaća školovanje i osposobljavanje hrvatskih časnika i dočasnika za provođenje složenih vojnih zadaća u zemlji i inozemstvu. Iako se sustav vojnog školovanja kontinuirano razvijao od Domovinskog rata, s ulaskom Republike Hrvatske u NATO i Europsku uniju vojno se školovanje trebalo prilagoditi novim sigurnosnim potrebama i izazovima. Zbog toga se, u suradnji s akademskom zajednicom, započelo s razvojem sveučilišnih studijskih programa oblikovanih za potrebe Ministarstva obrane i Oružanih snaga RH. Od akademske godine 2014./2015. na Hrvatskom vojnom učilištu u Zagrebu se izvode  preddiplomski sveučilišni studiji Vojno vođenje i upravljanje i Vojno inženjerstvo, te od 2018./2019. sveučilišni diplomski studiji Vojno vođenje i upravljanje te Vojno inženjerstvo, a u Splitu se od akademske godine 2018./2019. izvodi integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij Vojno pomorstvo.

Integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij Vojnog pomorstva usko je povezan sa suvremenim znanstvenim spoznajama u znanstvenom području tehničkih znanosti, polju tehnologije prometa i transporta, posebice u području  pomorstva te u interdisciplinarnim područjima, polju vojno-obrambene i sigurnosno-obavještajne znanosti i umijeća. S obzirom na to da u zaštiti prava i interesa Republike Hrvatske na moru, pored Hrvatske ratne mornarice (HRM), sudjeluju i Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, Ministarstvo unutarnjih poslova i druge nadležne državne agencije i institucije, studij Vojnog pomorstva pruža jedinstvenu priliku školovanja pomorskih časnika za potrebe svih državnih institucija uključenih u zaštitu interesa RH na moru.

Stremeći unaprjeđenju vojnog studija razvijenog za potrebe Hrvatske ratne
mornarice, cilj nam je budućim časnicima Oružanih snaga Republike Hrvatske omogućiti stjecanje potrebnih interdisciplinarnih znanja, vještina i kvalifikacija koje odgovaraju pomorskom standardu zanimanja kako u vojnom tako i u civilnom okružju sukladno važećim međunarodnim normama i NATO standardima. Imajući na umu ponajprije maritimnu orijentaciju naše države, koju i dalje moramo njegovati i svim silama podržavati, želimo u suradnji sa Sveučilištem u Splitu, kroz studij Vojnog pomorstva maksimalno pridonijeti daljnjem rastu i razvoju Hrvatske vojske.

Studijski program Vojno pomorstvo (VP) ustrojen je kao petogodišnji integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij  sa smjerovima Vojna nautika i Vojno brodostrojarstvo. Program je u cijelosti usklađen s odredbama Pravilnika o izobrazbi, izdavanju svjedodžbi i držanju straže pomoraca (STCW Pravilnik), odnosno odredbama nacionalnog Pravilnika o zvanjima i svjedodžbama o osposobljenosti pomoraca, a koji propisuju minimalne uvjete za stjecanje zvanja prvog časnika palube i zapovjednika na brodu od 3.000 BT ili većem (STCW II/2) odnosno drugog časnika i upravitelja stroja na brodu sa strojem porivne snage od 3000 kw ili jačim (STCW III/2). Također, izvedbeni programi u potpunosti sadrže preporuke Međunarodne pomorske organizacije (IMO Model Course 7.01 i 7.02). Uz znanja potrebnih za uspješno vođenje i upravljanje brodom i podizanja razine sigurnosti u pomorskom prometu u najširem smislu studenti stječu i specifična vojna znanja i vještine.

Studijski program Vojno pomorstvo traje 10 semestara ili 5 godina i njegovim završetkom stječe se najmanje 300 ECTS bodova. Završetkom studijskog programa dobiva se akademski nazivmagistar/magistra, inženjer/inženjerka vojnog pomorstva: smjer vojne nautike i smjer vojnog brodostrojarstva. Potpisivanjem ugovora sa Ministarstvom obrane, Ministarstvom unutarnjih poslova ili Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture studenti postaju stipendisti jednog od navedenih ministarstava te im se nakon završetka studija osigurava zapošljavanje u ministarstvu s kojim je potpisan ugovor.

Kadetima/stipendistima na studiju vojnog pomorstva osigurani su stipendija, smještaj, prehrana, obvezna literatura, vojna odora, sportska oprema i troškovi javnog prijevoza. Kadetima Ministarstva obrane RH nakon uspješnog završetka studijskog programa dodjeljuje se prvi časnički čin te preuzimaju prvu časničku dužnost u postrojbama Oružanih snaga. Tijekom redovitog profesionalnog razvoja časnici se upućuju na više razine obrazovanja časnika i na specijalističke tečajeve u zemlji i inozemstvu. Njihovim završetkom stječu uvjete za promicanje u viši čin i postavljanje na više zapovjedne dužnosti.

Sastavni dio studija su vojnostručna i plovidbena praksa. Tijekom vojnostručne prakse studenti ovladavaju vještinama vođenja, zapovijedanja i nadzora, rukovanja osobnim vatrenim naoružanjem, gađanjem i održavanjem oružja te orijentacijom u prostoru i okružju. Plovidbenom praksom i svakodnevnim brodskim aktivnostima studenti se upoznaju sa životom i radom na brodu. Plovidbena praksa provodi se na brodovima HRM-a i ostalim javnim brodovima.

Nastavu na studiju Vojno pomorstvo izvode nastavnici Sveučilišta u Splitu zajedno s nastavnicima i vojnim stručnjacima Hrvatskoga vojnog učilišta i Ministarstva obrane. Nastava se izvodi u specijaliziranim učionicama i kabinetima Vojarne „Admiral flote Sveto Letica-Barba”– Pomorske baze „Lora” u Splitu te na sastavnicama Sveučilišta. Učionice, kabineti i amfiteatri opremljeni su najsuvremenijom edukacijskom opremom: računalima, projektorima, sustavom za prevođenje, bežičnim sustavom za predavanje i drugom opremom. Smještaj je organiziran u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama koje udovoljavaju najvišim standardima studentskog smještaja. Sve sobe opremljene su računalnom opremom i imaju pristup internetu. U sastavu kampusa je i knjižnica, brojni natkriveni i otvoreni sportski tereni, teretana, restorani i kantine, sportska lučica i plaža, a središte Splita udaljeno je samo desetak minuta vožnje redovitom autobusnom linijom.