Samostalna izložba Mirjane Petrin

Otvorenje izložbe akademske slikarice Mirjane Petrin  održat će se u srijedu, 28. listopada, u 19:00 u Sveučilišnoj galeriji „Vasko Lipovac“. Izložbu će predstaviti, u društvu autorice, kustosica Iris Slade, povjesničarka umjetnosti.

Ukupno 14 radova iz ciklusa  AB OVO dio je likovnog postava izložbe.

Radovi većih dimenzija naslikani su u tehnici akril na platnu. Tema samog ciklusa i izložbe je more, prapočetak. Uz slike umjetnica uvodi zvuk s  kojim želi sugerirati gledatelju da kroz sliku mora zaroni i time uroni u vlastitu dubinu. Jednoličnim zvukom pojačava prenošenje u dimenziju prapočetka - jer sve je nastalo iz vode. Cilj je multimedijom stvoriti višedimenzionalni doživljaj: od vizualnog - gledanja, audio – slušanja pa do samog uranjanja.

Radove povezuje usmjerenost prema intimnom i duhovnom koje potiče na stvaranje u interakciji s vanjskim svijetom. Dio radova  izbor je  s održane izložbe  u Gliptoteci Hazu  u lipnju 2017.

Izložba ostaje otvorena do 15. studenog  2020. godine, a ostvarena je uz potporu Ministarstva kulture i medija te Grada Splita.

U tekstu  kataloga  izložbe kustosica Iris Slade zapisala je:

(…) U ciklusu AB OVO koji tematiziraju prapočetak, more, stvaranje, autorica se na simboličan način vraća počecima svoje umjetničke avanture slikanjem na platnu uobičajenog kvadratnog ili pravokutnog formata. Sada su posrijedi kompozicije većih dimenzija, nerijetko u formi diptiha. Zajednički im je znakovit naziv AB OVO, zamišljen kao integralni dio ciklusa još od nastanka prvih radova.

Fascinacija morem potaknula je želju za novim umjetničkim poduhvatom. Prema riječima autorice jedan naizgled običan zaron na nju je djelovao katarzično: „Doživljaj je bio tako čudesan da sam po povratku odmah krenula slikati…“

Doživljena i proživljena osjetilna i fizička, emocionalna i duhovna iskustva u okrilju atelijera transponirala je u očaravajuće vizije mora. Taj fascinantni element prirode za umjetnicu je mjesto iskona, kolijevka života. Osvrnemo li se uz to na naziv ciklusa, mogli bismo reći da je sav fokus na morskom prostranstvu, zamišljenom kao nulta točka od koje počinje stvaranje. U slikama, naime, nema ničeg opipljivog, sve je neodrediva dubina. A ona nam se predstavlja kroz suptilno oblikovane, mirne ili gibljive azurne i tirkizne predjele, ponegdje začinjene ljeskovima ljubičastih i rumenih tonova.(…)

O autorici:

Rođena je 1967. godine u Zagrebu. Školu primijenjene umjetnosti u Zagrebu završila je  1985. godine, a na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu diplomirala je slikarstvo 1989. godine, u klasi profesora Đure Sedera. Predaje u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu od 1990.

Izlaže od 1988. godine te je do sada održala petnaest samostalnih izložbi u izložbenim prostorima u Zagrebu, Beču, Varaždinu, Karlovcu, Kastvu i Bolu.

PRIDRŽAVAJUĆI SE SVIH MJERA PREPORUKA NACIONALNOG STOŽERA  PRILIKOM DOLASKA U SVEUČILIŠNU GALERIJU, MOLIMO SVE POSJETITELJE DA NOSE ZAŠTITNE MASKE I DA SE DRŽE PROPISANE FIZIČKE DISTANCE OD 2