Splitski znanstvenici među 2 posto najcitiranijih u svijetu

Istraživačka grupa sa Sveučilišta Stanford u Kaliforniji (SAD), pod vodstvom profesora Johna Ioannidisa, objavila je studiju o znanstvenoj citiranosti koja rangira oko 160 tisuća najcitiranijih svjetskih znanstvenika u svim disciplinama i obuhvaća najcitiranijih 2 posto svjetskih znanstvenika u pojedinim granama znanosti.

Studija se koristila podatcima iz Scopus baze koja mjeri utjecaj znanstvenika do kraja 2019. godine. Studija koja klasificira znanstvenike u 22 polja i 176 grana analizirala je citate u razdoblju 1996. - 2019. i temeljena je na složenom modelu koji koristi šest standardiziranih metrika znanstvene produktivnosti.

Studija je objavila dvije liste: listu najutjecajnijih znanstvenika za cjelokupnu znanstvenu karijeru i listu najutjecajnijih znanstvenika za 2019. godinu. Na prvoj listi znanstvenici sa Sveučilišta u Splitu su: Frano Barbir (Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje), Antonio Munjiza (Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije), Ana Marušić (Medicinski fakultet), Vlasta Bonačić-Koutecky (Centar STIM-REI), Ognjen Bonacci (Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije), Damir Vukičević (Prirodoslovno-matematički fakultet), Mladen Miloš (Kemijsko-tehnološki fakultet), Matko Marušić (Medicinski fakultet), Igor Jerković (Kemijsko-tehnološki fakultet) i Dragan Poljak (Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje).

Na listi najutjecajnijih znanstvenika za 2019. godinu našli su se: Antonio Munjiza (Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije), Frano Barbir (Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje), Ana Marušić (Medicinski fakultet), Ognjen Bonacci (Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije), Sandro Nižetić (Fakultet elektrotehnike strojarstva i brodogradnje), Damir Vukičević (Prirodoslovno-matematički fakultet) i Igor Jerković (Kemijsko-tehnološki fakultet).

Čestitamo svim našim znanstvenicima!

Studija se može pročitati na linku: https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3000918