Studentski život

Započeo kongres iz genetike i personalizirane medicine - ISABS 2019

Rektor Sveučilišta u Splitu prof.dr.sc. Dragan Ljutić nazočio je u ponedjeljak 17. lipnja svečanom otvaranju kongresa koji se u održava u organizaciji jednog od najuglednijih međunarodnih znanstvenih društava iz područja personalizirane medicine te kliničke i sudske genetike (International Society of Applied Biological Science – ISABS).

U radu kongresa ove godine sudjeluju čak četiri nobelovca: prof. dr. Paul Modrich (Duke University), prof. dr. Avram Hershko (Technion), prof.dr. Robert Huber (Max Planck Institute of Biochemistry) i prof. dr. Ada Yonath (Weizmann Institute of Science)te mnogi drugi  znanstvenici i liječnici iz vodećih svjetskih institucija kao što su Harvard School of Medicine, MIT, University of Pennsylvania, Penn State University, Duke University, The Technion-Israel Institute of Technology, Stanford University, University of New Haven, Columbia University, Mayo Clinic, Weizmann Institute of Science, George Washington University, The Wake Forest University, King’s College, UC Davis, University of California-Berkley .

Ovogodišnja glavna tema su personalizirana i regenerativna medicina, farmakogenomika, molekularna dijagnostika, terapija matičnim stanicama, genska terapija, epigenetika, mikrobiom, genetika raka, imunoterapija, forenzička i antropološka genetika te analize drevne DNA. Pokrovitelj događaja je Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti.

Suorganizatori kongresa su američka sveučilišta Penn State University, George Washington University i New Haven University te Sveučilište u Splitu, Institut za antropologiju, Genos, Hrvatsko društvo za humanu genetiku, Hrvatski klaster konkurentnosti personalizirane medicine, Hrvatsko društvo za preciznu (personaliziranu) medicinu i niz drugih institucija.

Među najzaslužnijima  za kongres koji je kroz 22 godine posjetilo više od 6000 znanstvenika iz 70 država, a predavanja je održalo 600 vrhunskih svjetskih znanstvenika, uključujući šest dobitnika Nobelove nagrade iz medicine i kemije, jest  prof. dr. Dragan Primorac, hrvatski pedijatar, genetičar i forenzičar, profesor na medicinskim fakultetima u Splitu, Osijeku i Rijeci, te na prestižnim američkim sveučilištima New Haven i Penn State.