Studentski život

U završnici studentskih poduzetničkih projekata prve generacije projekta StartIT Student tim Growi osvojio prvo mjesto!

Tim Growi osvojio je prvo mjesto na završnici studentskih poduzetničkih projekata prve generacije projekta StartIT Student, koja je održana u četvrtak 29. rujna u prostorijama PICS-a. Drugo mjesto pripalo je ekipi DevelopARR, treće timu termiNAV, a četvrto Evala.

Najbolja tri projekta, osvojila su nagrade u visini 7.000, 5.000 i 3.000 kuna te direktan upis na sedmotjednu StartIT akademiju koja počinje već sljedećeg tjedna.

Žiri u sastavu Dean Marušić (Ericsson Nikola Tesla), Branko Šegedin (Sistemi.hr) i Marko Mimica (Net Hub - Poduzetnički akcelerator) nije imao nimalo lak zadatak odabrati najbolje projekte koji su u inicijalnoj fazi razvoja inovativnih proizvoda ili usluga. Naime,  studentski poduzetnički projekt StartIT Student pokrenut je u suradnji ICT županija i Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), a namijenjen je studentima koji žele svoje znanje primijeniti u poduzetništvu i ideje pretvoriti u proizvod spreman za tržište.

Studentske projekte su pohvalili Damir Brčić, organizator i voditelj projekta ICT Županija i StartIT Student, izv. prof. dr. sc. Tea Marasović, prodekanica za nastavu FESB-a i Dean Marušić, član žirija, voditelj Ericsson Nikola Tesla Split.

Sudjelovanjem u prvoj generaciji StartIT Student projekta, trideset studenata imalo je priliku i uz pomoć mentora, profesora s FESB-a, izraditi vlastiti MVP, odnosno prototip za tržište. Pohađali su  radionice, edukacije/predavanja i sudjelovali na meetupovima startup zajednice Digitalna Dalmacija koja kao lokalna IT scena djeluje u okviru projekta ICT županija. Tijekom višetjedne edukacije, dodatno su razvili svoje projekte uz pomoć mentora, naučili su izraditi poslovni plan i istražiti tržište, izradili su prezentacije projekata (Pitch Deck) i upoznali se s vještinama prezentacije i javnog nastupa, osim toga imali priliku povezati se (netwotking) s drugim studentima istih ili sličnih interesa te se pripremiti za pohađanje sljedeće razvojne stepenice - StartITstartup akademije, također projekta ICT županije.

Kroz predavanja i praktične vježbe, studentski timovi naučili su osnove pokretanja poduzeća, „lean“ koncept, startup mindset, internacionalizaciju i skalabilnost poslovanja te učili metode za validaciju poslovnih ideja. Izradili su poslovne modele, kreirali USP-a (unique sales propositiona), strukturirali go-to-market modela, učili prezentacijske i prodajne vještine, izradili pitch deck i pitch, definirali vlestiti prototip za tržište, pripremali se za izradu mockupa te za pronalaženje investitora za svoje projekte.

StartIT Student za studente FESB-a može biti tek prva stepenica jer ICT županija ima resurse i financije pratiti ih u daljnjem poslovnom razvoju sudjelovanjem najboljih na GrowIT natječaju s ukupnim fondom od milijun kuna na najbolje poduzetničke projekte proizašle iz StartIT IT startup akademije. Uz to, imat će mogućnost osiguranja prostora za rad najprije u PICS@FESB predinkubatoru i coworking prostoru, te druženja i razmjene ideja s ljudima sličnih interesa u okviru startup zajednice Digitalna Dalmacija, a uskoro i Županijskog IT centra koji je u fazi uređenja.