Svečano obilježen Dan Odjela za stručne studije!

Proslava Dana Sveučilišnog odjela za stručne studije Sveučilišta u Splitu održana je u utorak, 26. travnja,  u velikom amfiteatru Odjela u Kopilici. Uz pročelnika Odjela dr. sc. Petra Pepura i njegovih zamjenika dr. sc. Marka Miletića,  dr. sc. Domagoje Buljan Barbače,  dr. sc. Gorana Ćorluke i dr. sc. Tonka Kovačevića, svečanosti su nazočili prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu s Ivanom Pletković, pročelnicom Ureda rektora, Jelenom Hrgom, voditeljicom Odjela za financijsko poslovanje i računovodstvo i Natašom Musap, zamjenik splitsko-dalmatinskog župana Stipe Čogelja, te brojni uzvanici, djelatnici i studenti.

Rektor Ljutić se, čestitajući Odjelu, prisjetio razgovora s dobitnikom Nobelove nagrade Aaronom Ciechanoverom iz Haife o znanosti, sveučilištu, edukaciji, koji je ustvrdio kako je upravo struka fundamentalna.

- Sve je zapravo u toj rečenici rečeno što se tiče naših stručnih studija. Kako bi egzistiralo jedno jako sveučilište kao što je naše ako nema struke? Ako u svakodnevnom životu nema struke, ako nema onoga tko zna odraditi stručno svoj dio posla, uzalud nam sve. Bez stručnih studija nema pravog sveučilišta i zato se i jesmo borili da isti stupanj imaju studenti koji završe sveučilišni diplomski studij i specijalistički diplomski stručni studij. Prigodom nedavnog obilaska laboratorija na ovom Odjelu bio sam jako ponosan kad sam vidio što se sve ovdje radi i zahvalan sam što postojite. Pružit ćemo vam maksimalnu podršku da budete još snažniji i još spremniji za našu svakodnevicu koja je puna izazova i za brojna nova zanimanja koja tek dolaze. Tko će se najbolje prilagoditi novim zanimanjima ako ne stručni studiji – kazao je rektor Ljutić.

- Mi smo premali grad, županija i država na ovom globalnom tržištu da bismo konkurirali nečim, osim znanjem. Dva posto izvornih prihoda Splitsko-dalmatinske županije ulaže se u istraživanje, razvoj i inovacije. Znanje je naša komparativna prednost koju imamo nad cijelim svijetom, nad globalnim tržištem i to nastojimo iskoristiti. Drago mi je da smo danas ovdje na stručnim studijima, vrlo važnoj sastavnici Sveučilišta u Splitu s kojima Splitsko-dalmatinska županija ima izvrsnu suradnju ulažući u infrastrukturu. Ako se budemo bazirali na izvrsnost, kao što sam maloprije spomenuo, budućnost naše županije, našega grada i naše države Hrvatske je osigurana. Nadam se da ćemo i u skoroj budućnosti s brojnim projektima postati lider u EU. To je mjesto koje nam pripada, to je mjesto kojem moramo stremiti. Budemo li imali visoke ciljeve, ostvarit ćemo i visoke rezultate - zaključio je zamjenik splitsko-dalmatinskog župana Stipe Čogelja.

Pročelnik Pepur se u svome izvješću osvrnuo na unaprijeđenje nastavnog procesa koje se odvija kroz organizaciju okruglih stolova s vanjskim dionicima s ciljem evaluacije i unapređenja studijskih programa, kroz provedbu izmjena s ciljem modernizacije svih studijskih programa, zatim kroz implementaciju dvojezičnih kolegija s ciljem ponude nastave na engleskom jeziku za domaće studente,  kao i fakultativnih kolegija s ciljem poticanja specifičnih afirmacija kod studenata. Uveden je i sustav  e-indeksa za studente specijalističkih diplomskih stručnih studija, implementiran je i sustav ISVU u nastavnom procesu, a potiču se gostujuća predavanja, terenska nastava te provedba stručne i specijalističke prakse u pandemijskim okolnostima…

Istaknuo je kao se kontinuirano radi na poboljšanju prostornih uvjeta na Odjelu, koji sada raspolaže s 20 predavaonica, 27 laboratorija, 3 informatičke učionice, 4 studentske prostorije, 32 ureda nastavnika i 27 ureda nenastavnog osoblja.

Na Odjelu trenutačno studira 2.160 studenata, koje se potiče na odlaznu mobilnost, pruža im se podrška za razvoj poduzetničkih ideja, kao i za sudjelovanje u istraživačkim projektima. Također, i kvaliteta nastavnika je, među ostalim, prepoznata i na tržištu neformalnog obrazovanja kroz različite programe cjeloživotnog učenja i obrazovanja odraslih.

Studenti Odjela, Stipo Margić i Mijo Matijević iz Udruge Liberato, predstavili su inovativan projekt DisCloud, koji je već implementiran na parkingu Odjela. Više na linku: https://www.unist.hr/novosti/predstavljen-novitet-udruge-liberato-discloud-proizvod-potpuno-prilago%c4%91en-osobama-s-invaliditetom

Današnja proslava je bila prigoda da se dodijele zahvalnice za osobitu aktivnost i doprinos radu Odjela Miroslavu Komlenoviću, dipl.ing. strojarstva, mr.sc. Jurju Buzoliću, Poreznoj upravi – Područnom uredu Split, Udruzi "Liberato" i Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Nagrade su primili i najbolji studenti u protekloj akademskoj godini.

PREDDIPLOMSKI STRUČNI STUDIJ

Studij