Svečano otvorena izložba fotografija „Limfa i ja – Što se krije pod mojom kožom?“

Izložba fotografija pod nazivom „Limfa i ja – Što se krije pod mojom kožom?“ svečano je otvorena u srijedu, 10. ožujka u Sveučilišnoj galeriji „Vasko Lipovac“. Na izložbi su predstavljene fotografije osam hrabrih žena koje povezuje svakodnevna borba s limfedemom, autora Roberta Pleška.
Izložbu su organizirali Odsjek za fizioterapiju Sveučilišnog odjela zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu, Hrvatsko društvo za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu te Udruga žena oboljelih i liječenih od karcinoma „Caspera“.

Doc. dr. sc. Ana Poljičanin inicijatorica izložbe, inače specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije u KBC Split te docentica na Katedri za fizioterapiju SOZS, istaknula je kako je ova izložba plod dugogodišnjeg rada s osobama koji pate od limfedema.
-  Prije dvije godine odlučili smo na novi način pristupiti terapiji limfedema, educirali smo se u suradnji s dr. Ručigaj iz Ljubljane. U praksi sam primijetila kako postoji veliko neznanje o ovoj temi pa smo ovom izložbom htjeli osvijestiti širu javnost, ali i same pacijente, o postojanju ovog problema, za koji postoji i rješenje, ukoliko se pravodobno dijagnosticira i liječi. Želim naglasiti da surađujemo i s kolegama u Londonu, koji nam puno pomažu ne samo savjetima, nego i donacijama opreme, te ujedno i s kolegama u Berlinu – kazala je doc. Poljičak.
Rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić iskazao je zadovoljstvo izložbom.
- Pred nama su umjetnička djela, koja nas potiču na razmišljanje i empatiju i imaju svoju pouku. Autor fotografija Robert Pleško, napravio je izložbu na kojoj su prikazana krasna lica, osmijeh koji znači život, duhovnost, lica koja potiču na razmišljanje. To je umjetnost. Iza ovih predivnih slika su životi. U ovim današnjim okolnostima kada smo pogođeni pandemijom razumijemo značenje ove poruke umjetnosti, suživota, zajedništva i dobrote – ustvrdio je rektor Ljutić.

Prof. dr. sc. Stipan Janković, pročelnik SOZS istakao je kako je ovo posebna čast Sveučilišnom odjelu zdravstvenih studija i kako s ovim događajem zapravo ulaze u razdoblje proslave Dana SOZS.
- Završnica proslave se očekuje 12. svibnja kada je, uz 10. obljetnicu SOZS, u planu održavanje promocije studenata, kao i predstavljanje monografije te sedam knjiga i skripti novih predmeta. Dodijelit ćemo nagrade, plakete i priznanja zaslužnim pojedincima u sveučilišnom i javnom životu, kao i suradnim institucijama. Mogu reći da će to biti prve dvije institucije koje su najzaslužnije za razvoj zdravstva u Splitu, a to su KBC Split i Medicinski fakultet Split. Slijedit će i sportske i humanitarne aktivnosti. Ova izložba je najbolji uvod u proslavu, jer se radi o promociji struke. A koliko je upravo ova struka interesantna, najbolje govori podatak da je Odsjek fizioterapije peti po iskazanom interesu maturanata u Hrvatskoj – zaključio je pročelnik Janković.

Prof. dr. sc. Tonko Vlak, pročelnik Katedre fizikalne i rehabilitacijske medicine na Medicinskom fakultetu, zahvalio se organizatoru i pozvao sve da uživaju u predstavljenim radovima. Kazao je kako su pacijentice s limfedemom postali modeli, koje su ovom prigodom ponudile drugu, ljepšu stranu svakodnevice koja pršti optimizmom, dostojanstvom i ljepotom.

Autor fotografija Robert Pleško, je istaknuo kako je inicijativa za organizaciju izložbe došla od doc. Poljičanin prije godinu i pol dana, a sama realizacija je tekla besprijekorno zahvaljujući susretljivosti modela.

Izložba se može pogledati do 23. ožujka.