Svečano otvorena izložba „Arhitektura“ akademske slikarice Jasmine Runje

Izložba  „Arhitektura“ akademske slikarice Jasmine Runje, unatoč epidemiološkoj situaciji i uz  pridržavanje svih preporučenih mjera, svečano je otvorena 20. travnja u posebnoj atmosferi Sveučilišne galerije „Vasko Lipovac“. Posebnost ove samostalne izložbe je to što autorica prvi put izlaže svoja djela u svom rodnom gradu.  

Izložbu je predstavila profesorica povijesti umjetnosti Anđela Boljat, koja je iskazala zahvalnost svima koji su doprinijeli organizaciji ovog događaja , ali je istaknula kako se osjeća iznimno počašćenom što ima priliku sudjelovati u predstavljanju ove izuzetne umjetnice kulturnoj publici Jasminina rodnog grada. Predstavljajući izložbu, Boljat utvrđuje kako je  riječ  o izložbi koja će vas dulje vrijeme zadržati u ovom predivnom izložbenom prostoru u koji se izvrsno uklopilo najnovije Jasminino stvaralaštvo. Izloženi megaformati, većinom diptisi, brzo će vas uvući u svoj poetski svijet, koji je gotovo meditativan. Radovi se bave odnosom prema prostorima, sjećanjima, osjećajima... Stvarajući u duhu vremena i posežući za apolitičnom estetikom, Jasmina preuzima određene postojeće arhitektonske dijelove te ih prenosi na platno udahnjujući im svoje viđenje i pri tom stvarajući potpuno nove prostore. Poigravajući se tercijarnim koloritom u molskom valerskom ključu svojim lazurnim nanosima mapira poznate i napuštene prostore te im udahnjuje novi život (Bunker spavača, Sibirski vektor….), a svoje izlaganje Boljat je završila  je citirajući prof. Antu Kajinića koji je zapisao u predgovoru kataloga : „Zbog iznjedravanja izrečenog egzistencijalnog supstrata, iz najnovijih, slika samozatajne slikarice Jasmine Runje, u cijelosti posvećene ispunjavajućoj ljepoti svijeta stvaranja, postaje razložno i uvjerenje da u hrvatskom recentnom slikanju izrasta i razvija se umjetnost spiritualne perspektive: umjetnost u kojoj traganje za smislom nije i ne može, nikada biti promašaj.“

I sama se autorica obratila posjetiteljima te istaknula kako je već neko vrijeme fasciniraju imaginarni međuprostori  - prostori u kojima boravimo sami sa sobom, kao i naša podsvijest. To su zapravo prostori u kojima nam se čini kao da smo već boravili. Iz svega toga proizašla je potreba za studioznijim proučavanjem stvarnih arhitektonskih ostvarenja, fascinacija njima samima, kao i njihovim stvarateljima. Tako su nastale slike „Murmanski most“, „Sibirski Vektor“, „Notre Dame du Haut“ i ostale. Autorica se zahvalila nazočnima nakon čega je i izložbu otvorila. 
Izložba za posjetitelje ostaje otvorena do 10 svibnja.