Svečano otvorena zgrada studija Hotelijerstva i gastronomije u Makarskoj

U nazočnosti predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Sabora RH Ante Sanadera,  potpredsjednika Vlade i ministra branitelja Tome Medveda, ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana, ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa, ministrice turizma i sporta dr.sc. Nikoline Brnjac rektora Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragana Ljutića i prorektora prof.dr.sc. Nikše Jajca, prof.dr.sc. Zorana Đogaša, prof.dr.sc. Igora Jerkovića, voditelja studija prof.dr.sc. Ivana Pavića, župana Splitsko-dalmatinske županije Blaženka  Bobana, gradonačelnika Makarske Zorana Paunovića i brojnih drugih uzvanika, danas je u Makarskoj svečano otvorena zgrada preuređena za potrebe studija Hotelijerstva i gastronomije

Ovim studijem u Makarskoj obnavlja se visoko obrazovanje koje je tu bilo prije 300 godina te je to prava poruka ovom gradu i Dalmaciji – kazao je premijer Plenković pohvalivši splitsko sveučilišta zbog odličnog plasmana na svjetskim rang listama.

Sveučilište u Splitu u odlučilo se na prijedlog župana Blaženka Bobana neke svoje studijske programe dislocirati pa je tako studij Hotelijerstvo i gastronomija smjestilo u Makarsku. Makarska kao sjedište ovog studija bila je iz više razloga logičan izbor, a ponajprije zbog činjenice da ovdje već postoji tradicija visokog obrazovanja te da je Makarska sa širom okolicom jedno od naših najrazvijenijih turističkih područja – kazao je rektor Sveučilišta u Splitu zahvalivši svima koji su pomogli u realizaciji njegove ideje, posebice premijeru Plenkoviću, ministru Fuchsu, gradonačelniku Paunoviću te voditelju studija Hotelijerstvo i gastronomija prof.dr.sc. Ivanu Paviću.

Posebna zahvala upućena je fra dr.sc Marku Mrši, provincijskom ministru Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja koja je ustupila svoje prostore za potrebe Sveučilišta.

Rekonstrukcija, obnova i opremanje zgrade Franjevačkog samostana u Makarskoj za potrebe studija Hotelijerstvo i gastronomija Sveučilišta u Splitu, rad je arhitektonskog tima  kojeg čine Josipa Rogošić, glavna projektantica i Andrea Dujić iz studija „Ja arhitekt“, a ukupna neto vrijednost radova je 7.637.342,99 kuna plus PDV.

Rekonstrukcijom je namjena zgrade promijenjena u javno-obrazovnu ustanovu, ukupne neto površine 802,05 metara četvornih. Prostire se na tri etaže na kojima se nalazi ukupno šest predavaonica (po dvije na svakoj etaži). Predavaonice su kapaciteta za 35 studenata, iznimka je velika predavaonica na 2. katu koja ima 63 sjedeća mjesta.

Uz predavaonice, u cilju što bolje organizacije sadržaja zbog kvalitetnog provođenja nastavnih procesa, izvedeni su i ostali sadržaji: kabineti za profesore, prostor studentske referade, pa i portirnica. U hodnicima na svim etažama formirani su prostori za zajedničko okupljanje i odmor.

U odnosu na zatečeno stanje, najveću intervenciju doživio je glavni ulazni prostor gdje je izvedeno novo trokatno stubište i dizalo.

Dio sanitarnih čvorova je prilagođen potrebama osoba s invaliditetom. Isto tako, posebna pažnja se poklonila i prilagodbi glavnog vanjskog ulaza, gdje je izvedena rampa i dodatna kamena stuba kako bi se ulaz prilagodio za osobe smanjene pokretljivosti.

Također, vodilo se računa i o uređenju eksterijera, odnosno novog kamenog popločanja te hortikulturnom uređenju okoliša.