Svečano otvoreno 18 novoopremljenih laboratorija na Kemijsko-tehnološkom fakultetu

Prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu i prof. dr. sc. Matko Erceg, dekan Kemijsko-tehnološkog fakulteta svečano su otvorili 18 novoopremljenih laboratorija u utorak 1. ožujka na Kemijsko-tehnološkom fakultetu u Splitu.

Dekan Erceg pojasnio je kako je za opremanje laboratorija utrošeno 3.355.375,00 kn, kao dio infrastrukturnog projekta „Funkcionalna integracija Sveučilišta u Splitu, PMF-ST, PFST te KTF-ST kroz razvoj znanstveno-istraživačke infrastrukture u Zgradi tri fakulteta“ (KK.01.1.1.02.0018.) kojeg provodi Sveučilište u Splitu zajedno s partnerima Prirodoslovno-matematičkim fakultetom, Pomorskim fakultetom i Kemijsko-tehnološkim fakultetom.

- Ukupna vrijednost projekta je 85.142.157,88 kn, od čega je 82.870.870,38 kn sufinancirano sredstvima Europske unije kroz Europski fond za regionalni razvoj. Ukupno je za opremanje KTF-a izdvojeno oko 24 milijuna kuna, od čega je za oko 15 milijuna kuna nabavljena znanstvena oprema – kazao je dekan Erceg.

Istaknuo je kako je za opremanje novih laboratorija tijekom veljače ove godine ishodovana uporabna dozvola.

Otvaranjem ovih laboratorijskih prostora Kemijsko-tehnološki fakultet je u cijelosti sve prostore s kojima raspolaže u Zgradi tri fakulteta priveo njihovoj svrsi (ranije je tijekom 2016. i 2017. godine kroz dvije faze Fakultet ishodovao uporabne dozvole za ukupno 34 laboratorija).

- Novootvoreni su laboratoriji svojom kvalitetom usporedivi s laboratorijima u europskom pa i svjetskom prostoru visokog obrazovanja za eksperimentalnu nastavu. Ovi laboratoriji bit će korišteni i za realizaciju znanstveno-istraživačkih projekata kao i stručnih aktivnosti na Fakultetu – zaključio je dekan Erceg.

Svoj ponos nije krio ni rektor Dragan Ljutić kazavši kako su prostori i oprema Kemijsko-tehnološkog fakulteta na svjetskoj razini, što je u skladu s rezultatima koje ovaj Fakultet postiže, a omogućit će i proširenje brojnih vidova suradnji s drugim sveučilištima, osobito onima u sklopu alijanse Europsko sveučilište mora.

- Brojna poznata i priznata sveučilišta žele surađivati s našim Sveučilištem, Kemijsko-tehnološkim fakultetom. Djelatnicima na ovaj način pružamo velike mogućnosti, a otvaranjem ovih novih laboratorija podižemo i njihovu kvalitetu rada – ustvrdio je rektor Ljutić.

Nekadašnji dekan KTF-a prof. dr. sc. Igor Jerković istaknuo je kako će se u ovim laboratorijima odvijati i dva istraživačka projekta - jedan je Centar izvrsnosti za Bioprospecting Jadranskog mora (BioProCro). Drugi je vezan za Centar kompetencija Trilj, za koji se uskoro očekuje nova oprema u vrijednosti 2 milijuna kuna, a riječ je o istraživanjima potencijala ljekovitog i aromatičnog bilja Dalmatinske zagore u suradnji s Institutom Ruđer Bošković, Ljekarnama Splitsko-dalmatinske županije i Gradom Triljom, odnosno ustanovom CEKOM.

Važno je naglasiti da je kroz realizaciju navedenog infrastrukturnog projekta na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, Pomorskom fakultetu i Kemijsko-tehnološkom fakultetu u Splitu nabavljena i instalirana vrlo vrijedna znanstveno-istraživačka oprema. Od instalirane znanstveno-istraživačke opreme na Kemijsko-tehnološkim fakultetu vrijedno je istaknuti:

• tekućinski kromatograf visoke učinkovitosti opremljen sa UV-Vis DAD detektorom (detektor ultraljubičastog i vidljivog spektra sa nizom dioda) Model: Ultimate 3000;

• tekućinski kromatograf ultravisoke učinkovitosti opremljen sa UV-Vis DAD detektorom i visokoselektivnim maseno-masenim detektorom (MS/MS) Modeli: Ultimate 3000RS i TSQ Quantis (Thermo Fisher Scientific, Waltham, Massachusetts, SAD),

• vezani sustav plinske kromatografije spektrometrije masa (GC-MS/MS), Model: GC- 8890 Series A, maseni MS/MS 7000 Series D, HS 7697 Series A; Agilent Technologies

• modularni XRD sustav, model Empyrean Series 3 koji predstavlja najnoviju treću generaciju XRD uređaja proizvođača Malvern Panalytical, UK

• spregnuti sustav FTIR-TG i FTIR-mikroskop, proizvođač Perkin Elmer

U ovom važnom trenutku za unaprjeđenje cjelokupne djelatnosti i budućnost Fakulteta, svečano je otvorena i stalna izložba  pod nazivom „Vremeplov KTF-a“. Postav izložbe inicirala je i vodila prof. dr. sc. Nataša Stipanelov Vrandečić sa željom da kroz taj mali vremeplov sadašnjim i budućim generacijama studenata pruži uvid u trenutke stvaranja i predstavi razvoj Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.