Svečano uručena priznanja Hrvatskog liječničkog zbora – podružnice Zadar rektoru prof. dr. sc. Draganu Ljutiću

Svečano uručenje priznanja za doprinos u stvaranju čvrstih poveznica i jačanja suradnje zdravstva i liječništva Splita i Zadra, Hrvatskog liječničkog zbora – podružnica Zadar za prof. dr. sc. Dragana Ljutića, rektora Sveučilišta u Splitu održano je u srijedu, 22. prosinca, u Rektoratu Sveučilišta u Splitu. 

Tom prigodom je doc. dr. sc. Dario Nakić, dr. med., rektoru Ljutiću uručio repliku Medalje Medicinskog fakulteta u Zadru izvorno skovane u bronci 1809. g., a doc. prim. dr. sc. Petar Lozo, dr. med., predsjednik HLZ - podružnice Zadar, presliku ovjerenog prijepisa diplome Julia Pinia, prvog diplomiranog liječnika u Zadru i Hrvatskoj na Medicinskom fakultetu u Zadru  1. rujna 1811. g. Dodjeli priznanja su nazočili prorektori prof. dr. sc. Tomislav Kilić i izv. prof. dr. sc. Željko Radić, prof. dr. sc. Vesna Barić Punda, predsjednica Sveučilišnog savjeta, prof. dr. sc. Ante Tonkić, dekan Medicinskog fakulteta, prof. dr. sc. Stipan Janković, pročelnik Sveučilišnog odjela za zdravstvene studije, prof. dr. sc. Ivan Pavić, voditelj Studija hotelijerstvo i gastronomija, prof. dr. sc. Ante Punda, savjetnik rektora Ljutića, Ivana Pletković, voditeljica Ureda rektora i Jelena Hrga, voditeljica Odjela za financijsko poslovanje i računovodstvo. Hrvatski liječnički zbor je prepoznao osobni doprinos rektora Ljutića u razvoju Sveučilišta u Splitu, čime utječe i na razvoj cijele Dalmacije. U tom kontekstu, posebno se ističe potreba usmjeravanja pozornosti za sustavniji pristup iznimno bogatoj medicinskoj baštini Dalmacije, posebice zadarskoj. Ona još uvijek nije dovoljno istražena niti revalorizirana, posebice brojne i uspješne poveznice između Zadra i Splita.

Rektor Ljutić je, zahvalivši se za uručena priznanja, istaknuo važnost kada nagrada dođe od kolega iz vlastite sredine. 
- Još tijekom Domovinskog rata, ali i čitav period nakon njega, vežu nas brojne poveznice organizacije, skupova kongresa, sastanaka, zajedničkih projekata… 1806. godine jest utemeljen Medicinski fakultet u Zadru, ali sve je započelo iste godine u Liceju svetog Lazara u Trogiru, edukacijom liječnika koja je potom premještena u tadašnji centar Dalmacije, Zadar – ustvrdio je rektor Ljutić, naglasivši kako je poznavanje naše povijesti iznimno važno. Kazao je kako su za Medicinski fakultet u Splitu jako bitne njegove baze, uz splitsku bolnicu, i zadarska, šibenska i dubrovačka, te se, u sinergiji sa zdravstvenim studijima, u našem kraju diže ljestvica sigurnosti življenja. Tome pridonosi razvoj i napredak obrazovanja medicinskog kadra, koji je danas snažan i jak što se ogleda i u sadašnjim okolnostima pandemije COVID-19.

Dario Nakić, pročelnik Službe za interne bolesti Opće bolnice Zadar, njen bivši ravnatelj i nekadašnji ministar zdravstva RH, izrazio je zadovoljstvo izuzetno dobrom suradnjom koja je započela prije 15-ak godina, kada su Medicinski fakultet u Splitu i Sveučilište u Splitu jako puno pomogli osnivanju studija Sestrinstva u Zadru. Potpisan je i Ugovor o suradnji, a upravo tadašnji dekan Medicinskog fakulteta u Splitu bio je prof. Ljutić, koji je omogućio dolazak studenata Medicinskog fakulteta u Splitu u Zadar na edukaciju. 
- Kao predstavnici dva grada koji su u Hrvatskoj značili stvaranje naše države, dva sjedišta kulture, kasnije i opstojnosti nacionalnog identiteta, od Marka Marulića do pisca prvog hrvatskog romana Petra Zoranića i prvih novina na hrvatskom jeziku Kraljskog Dalmatina te prvog Medicinskog fakulteta u Zadru, od 1806. do 1811. godine za vrijeme Napoleona. Nema zajedničkog razvoja bez međusobnog uvažavanja i zato smo zahvalni što su nam ovi ljudi počevši od rektora Ljutića, kasnije njegovog nasljednika prof. Đogaša i sadašnjeg dekana MEFST-a, prof. Tonkića omogućili razvoj medicinskih znanosti u Zadru. Poruka je da nismo konkurencija, nego podrška jedni drugima i na tome veliko hvala – zaključio je pročelnik Nakić.

Petar Lozo, predsjednik Hrvatskog liječničkog zbora podružnice Zadar naglasio je kako su prepoznati čvrsti mostovi između splitskog i zadarskog zdravstva i liječništva.
- Odlučili smo u božićno vrijeme, odnosno vrijeme darivanja, u kojem se ostvaruju i neke želje, uručiti darove koji će pokazati kako između nas može postojati zajedništvo kao preduvjet uspjeha. Da bismo ostavrili uspjeh potrebna je inspiracija, snaga i ponos i zato ćemo otkriti dvije poveznice koje postoje između Splita i Zadra, a zapravo su nepoznate široj javnosti – kazao je doc. Lozo. Istaknuo je kako su ponajbolji primjeri kako i koliko su liječnici osjećali bilo i dušu svog naroda su životi i djela prvog diplomiranog liječnika u Hrvatskoj Julia Pinia i jednog od zatajenih hrvatskih velikana Splićanina Ante Kuzmanića. Sustavnim intelektualnim pristupom našoj  prebogatoj baštini, možemo i moramo koristiti njen potencijal za širenje i jačanje zajedništva, ponosa i uspjeha u općoj nacionalnoj, narodnoj i društvenoj razvojnoj dobrobiti.