Znanost i tehnologija

“Ljudi – Vrijedan resurs za razvoj ljevarske industrije“ - 19. Međunarodno savjetovanje ljevača na Kemijsko-tehnološkom fakultetu Splitu

19. Međunarodno savjetovanje ljevača pod motom “Ljudi – Vrijedan resurs za razvoj ljevarske industrije“ održat će se od 16. do 18. lipnja 2021. godine na Kemijsko-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Splitu.

U organizaciji Savjetovanja, osim Metalurškoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kao suorganizatori sudjeluju Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani (Ljubljana, Slovenija), Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach (Košice, Slovačka), Sveučilište Sjever (Koprivnica), Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu (Split) te tvrtka ELKEM ASA (Oslo, Norveška).

Prioriteti Savjetovanja su inter i multidisciplinarno umrežavanje akademske zajednice kao i jačanje suradnje akademske zajednice i gospodarstva. Tematika Savjetovanja osmišljena je kao predstavljanje „state-of-the-art“ znanstvenih istraživanja te isticanje inovacija s ciljem poboljšanja konkurentnosti gospodarstva i poticanja energetski i ekonomski učinkovite proizvodnje, pri čemu jedan od izazova čine upravo ljudski resursi i kapital. Republika Hrvatska suočena je s izazovima kao što su depopulacija, globalne promjene u gospodarstvu, usmjerenost ka brzom stjecanju primjenjivih znanja, vještina i kompetencija koje zahtjeva tržište rada, gospodarstvo i društvo. U kontekstu ljudskih resursa koji predstavljaju ukupna znanja, vještine, sposobnosti, kreativne mogućnosti, motivaciju i odanost, nužno je razvijati ljudski potencijal kroz transfer znanja i tehnologija u okviru cjeloživotnog obrazovanja koje se provodi Međunarodnim savjetovanjem ljevača.

Savjetovanje je organizirano uz potporu predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića te pokroviteljstvo Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Sveučilišta u Zagrebu, Mittel Europäische Giesserei Initiative (MEGI), Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske mreže poslovnih anđela, Grada Siska i Grada Splita. Savjetovanje je sponzorstvima poduprlo 7 tvrtki. Tijekom Savjetovanja bit će prezentirano 49 radova nakon prihvaćanja po provedenoj recenziji. Očekuje se odaziv do 100 sudionika iz 14 zemalja. U okviru Savjetovanja organizirana je i Studentska sekcija u okviru koje će se predstaviti mladi stručnjaci – studenti sa svojim istraživanjima. Sudjelovanje studenata poduprli su Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu i Studentski centar u Sisku.

Dodatne informacije možete pronaći na web stranici kongresa: https://ifc.simet.hr/

Ovo je prvi puta da se ovaj događaj organizira u Splitsko-dalmatinskoj županiji, na jednoj od sastavnica Sveučilišta u Splitu.

Foto: Kemijsko-tehnološki fakultet, Zoran Alajbeg

Vezani dokumenti