U utorak, 15. listopada 2024., održan Erasmus Days 2024. u prepunoj dvorani na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Događaj je okupio brojne studente, nastavnike i djelatnike s prvenstvenim ciljem poticanja na mobilnost te osobito, popularizacije Erasmus+ programa- BIP-a, tj. kombiniranog intezivnog programa (Blended Intensive Programme - BIP).
Sudionike je uvodno pozdravio prorektor za međunarodnu suradnju i suradnju s lokalnom zajednicom, prof. dr. sc. Zoran Đogaš, koji je istaknuo važnost sudjelovanja u ovoj inovativnoj aktivnosti te povezao iste s postojećim praksama na Sveučilištu u Splitu.
Voditeljica Odjela za međunarodnu suradnju, Ana Ćosić, informirala je sudionike o bogatstvu mogućnosti koje Erasmus+ BIP programi pružaju studentima, nastavnicima i djelatnicima.
Poseban naglasak stavljen je na panel raspravu u kojoj su sudjelovali studenti te članovi nastavnog i nenastavnog osoblja, koji su podijelili svoja osobna iskustva iz Erasmus+ BIP programa. Među njima su se istaknule studentice Ekonomskog fakulteta: Petra Mikuličić, Antica Tomić i Viktoria Zrnić, koje su sudjelovale u BIP-ovima "Sustainability Pressure Cooker" na Rotterdam Business School i "A Sustainable City" na Sveučilištu u Gdansku.
Doc. dr. sc. Frano Matić sa Sveučilišnog odjela za studije mora i prof. dr. sc. Saša Krešić Jurić s PMF-a podijelili su svoja iskustva i savjete vezano uz organizaciju BIP-a (Short Course on Marine Data Literacy i SEA EU School on Computational Mathematics). Izv. prof. dr. sc. Mirela Petrić, doc. dr. sc. Goran Zaharija, Aleksandra Banić, dipl. oec., univ. spec. oec. i doc. dr. sc. Senka Borovac Zekan podijelili su prakse sudjelovanja u BIP-ovima za osoblje, uključujući teme kao što su "BIP for Very Innovative Professors" na Sveučilištu u Cadizu, "Strengthening partnerships through Erasmus cooperation projects" na Sveučilištu u Cadizu, te "SGroup BIP on Internationalization" na Sveučilištu Valladolid i "Re-thinking Sustainable City" i "Harmony in Diversity at Work Environment" na Sveučilištu u Gdansku.
Na samom događaju predstavljene su i istraživačke prakse u ponudi alijanse SEA-EU. Naime, studentima diplomske razine studija SEA-EU alijansa nudi više od 100 prilika za stažiranje u svrhu pisanja istraživačkog i/ili diplomskog rada. Ovakva prilika otvara studentima dragocjeno praktično iskustvo s ciljem unapređivanja akademskog učenja pripremajući ih za uspješne karijere u sve globaliziranijem svijetu.
Na poveznici pronađite više informacija ili kontaktirajte ured SEA-EU na seaeu@unist.hr.
Događaj je obuhvatio i interaktivne radionice pod vodstvom Nicka Nijhuisa, Erasmus+ pozvanog osoblja iz tvrtki, s fokusom na inovativno razmišljanje i kreativnu upotrebu povratnih informacija u nastavi.
Odjel za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Splitu zahvaljuje svim sudionicima i gostima te se veseli novim Erasmus+ projektima koji doprinose razvoju naših studenata i osoblja.