Osnažujmo mrežu suradnje
Na sastanku SEA-EU 2.0 projekta u okviru TASK 4.4 Goes Greener održanom 6. i 7. lipnja 2024. u Gdanjsku (Poljska) sudjelovali su predstavnici različitih sveučilišta, a kao predstavnici Sveučilišta u Splitu bili su studentica Gabrijela Matić, doc.dr.sc. Ljiljana Najev Čačija i prof.dr.sc. Smiljana Pivčević s Ekonomskog fakulteta te izv.prof.dr.sc. Marin Ugrina i prof.dr.sc. Nediljka Vukojević Medvidović s Kemijsko-tehnološkog fakulteta s ciljem poboljšanja načina provedbe i revitalizacije globalnog partnerstva za održivi razvoj.Prvi dan projektnog sastanka započeo je uvodnim predavanjem Piotra Stepnowskog, rektora Sveučilišta u Gdanjsku, i Sylwije Mrozowske, prorektorice i koordinatorice zadatka SEA-EU Goes Greener. Kruna događaja bila je svečana dodjela nagrada na kojoj su znanstvenici Dominik Goik, Adam Konopka i Patrycja Juchniewicz predstavili svoja istraživanja povezana s ciljevima projekta naglašavajući da je rodna nejednakost još uvijek duboko ukorijenjena u svakom društvu kao i potrebu uključivanja rodne perspektive u istraživanjima. Naslovi istraživanja bili su redom -„What HIIT (High-intensity interval training) induced changes in a proteome can tell us about pregnant women’s health?“ (Dominik Goik), - „On birth control in Polish People’s Republic- A Discourse-Historical analysis“ (Adam Konopka), -„ X-chromosome inactivation in metabolic disorders and in healthy individuals“ (Patrycja Juchniewicz). Zaključeno je kako implementacija ciljeva rodne ravnopravnosti kao što je zdravstvena zaštita, sprječavanje nasilja i podrška ženskom liderstvu zahtijeva koordinirane napore na globalnoj, nacionalnoj i lokalnoj razini, uključujući promjene u zakonodavstvu, politikama, ali i u društvenim normama i praksama.
U drugom dijelu programa sastanaka održala se sesija o malim lokalnim koracima prema zelenoj transformaciji na visokoškolskim ustanovama koja je obuhvatila prezentacije svih predstavnika sveučilišta SEA-EU o njihovim aktivnostima i napretku u održivosti. Projekti i inicijative unutar Alijanse SEA-EU značajno doprinose stvaranju održivih gradova i zajednica kroz različite pristupe koji uključuju održive kampuse, kružno gospodarstvo, poboljšanja u energetskoj efikasnosti i upravljanju otpadom te edukacijama o održivosti. Ovi napori pomažu u stvaranju održivih i otpornijih urbanih zajednica
Dodatno, na radionici ”Zeleni plan” pod vodstvom Magdalene Żadkowske i Elżbiete Czapke, provedene su interaktivne aktivnosti te se raspravljalo o ključnim elementima Deklaracije SDG-a koju će potpisati svi partneri SEA-EU sveučilišta. Dan je završio svečanom večerom u domu Zdrojowy, pružajući daljnje prilike za neformalne razgovore i umrežavanje svih predstavnika sveučilišta alijanse SEA-EU.
Drugi dan sastanka započeo je diskusijom i mjerenjem osobnog ugljičnog otiska čime se podiže svijest o njegovom utjecaju na okoliš i potiče osobnu odgovornost u smanjenju emisija CO2 kao jednog od ciljeva SDG 13. Sastanak je nastavljen kroz Dan održivog razvoja na Sveučilištu u Gdanjsku u sklopu kojeg su prezentirani primjeri dobre prakse u održivosti.
Tijekom poster sesije na temu „zelene transformacije SEA-EU“, tim Sveučilišta u Splitu predstavio je poster na temu "Nudges for green transformation in line with SDGs goals". Istaknule su se inicijative i ideje za poticanje održivosti te su sagledani i diskutirani primjeri dobrih praksi drugih sveučilišta.Promocijom obnovljivih izvora energije, povećanjem energetske učinkovitosti, osiguravanjem pristupa modernim energetskim uslugama i poticanjem održive potrošnje i proizvodnje poboljšava se kvaliteta života u zajednicama. Aleksandra Pepłowska iz Deloittea održala je informativno predavanje o izvještavanju ESG-a čija je implementacija u institucijama visokog obrazovanja ključna za promicanje održivosti, društvene odgovornosti i snažne prakse upravljanja. Tijekom svih aktivnosti predstavnici Alijanse SEA-EU sudjelovali su u raspravama o mogućim budućim projektima, fokusirajući se na održivost i suradnju između SEA-EU sveučilišta. Po završetku sastanka članovi našeg tima pridružili su se organiziranom obilasku starog grada Gdanjska, kako bi bolje upoznali lokalnu kulturu i povijest kao važan segment održivosti.
Bio je ovo bogat i produktivan događaj na kojem su predstavnici Sveučilišta u Splitu dali svoj doprinos raspravama o održivosti i zelenoj transformaciji unutar visokoškolskih ustanova, a s ciljem da Alijansa SEA-EU svojim praksama postane predvodnik u održivom razvoju među europskim sveučilištima podržavajući planove o održivom razvoju od strane Ujedinjenih naroda.
Idući ovakav dvodnevni sastanak i radionice organizirat će Sveučilište u Splitu iduće godine. Ne sumnjamo da ćemo tada uvidjeti napredak u stvaranju održivih praksi unutar članica Alijanse SEA-EU.