Dana 11. srpnja 2024. godine, u Tehnološkom parku Sveučilišta u Splitu održana je radionica pod nazivom „Primjena AI u digitalnoj transformaciji poduzeća“. Radionica je okupila preko 20 sudionika iz različitih malih i srednjih poduzeća i obrta.
Tijekom predavanja predstavljeni su projekti Sveučilišta u Splitu ADMA Trans4MERS (Advanced Manufacturing Support Transformation for SME Resilience) i Europska poduzetnička mreža (EEN), a održana je i radionica na temu “Primjena AI u digitalnoj transformaciji poduzeća” te predstavljen otvoreni poziv za poduzeća u svrhu prelaska na energetski i resursno učinkovito poslovanje i proizvodnju. Projekt ADMA Trans4MERs, u kojem se Sveučilište u Splitu sudjeluje od ožujka 2024. godine, namijenjen je tvrtkama u proizvodnom sektoru koje žele unaprijediti svoje poslovanje koristeći napredne tehnologije. Istaknute su prednosti i koristi za mala i srednja poduzeća koji se odluče sudjelovati u projektu. Uključivanjem u projekt, MSP-ovi imaju priliku dobiti digitalni vaučer za intelektualne i savjetodavne usluge unutar ADMA kataloga usluga u vrijednosti do 5.000,00 EUR od strane inozemnih stručnjaka iz različitih područja digitalne transformacije, ovisno o njihovim potrebama. Zainteresirani MSP-ovi još uvijek se mogu prijaviti za sudjelovanje do 17. srpnja 2024. godine.
Nakon predstavljanja projekta ADMA TranS4MERs, gospodin Boris Blumschein i Darko Bosnar iz Infodom d.o.o., u sklopu projekta EDIH CROBOHUB+ usmjerenog na ubrzanje digitalne i zelene transformacije poduzetnika iz proizvodne industrije i javnog sektora, održali su interaktivnu radionicu na temu "Primjena umjetne inteligencije u digitalnoj transformaciji poduzeća". Uz glavne prednosti AI, sudionici su imali priliku upoznati se s dobrim primjerima korištenja AI u poslovanju koje mogu implementirati u svoje organizacije. Uz navedeno, predavači su pripremili online upitnike kojima su sudionici mogli pristupiti putem QR koda, kako bi izrazili svoje poznavanje i zadovoljstvo AI alatima.
Po završetku radionice, predstavljen je projekt Enterprise Europe Network - EEN, u kojem Sveučilište u Splitu sudjeluje od 2010. godine. EEN platforma nudi širok spektar informacija, savjeta i prilika koje mogu pomoći poduzećima savjetovanjem i informiranjem o najboljim tržišnim prilikama. Mreža spaja tvrtke s pravim poslovnim partnerima, identificira mogućnosti financiranja iz EU-a koje odgovaraju potrebama poduzetnika. EEN pruža potporu tvrtkama u pronalasku i pristupanju odgovarajućim izvorima financiranja, pa je tako na događanju predstavljen trenutno otvoreni poziv za poduzeća u svrhu prelaska na energetski i resursno učinkovito poslovanje i proizvodnju. Tom prilikom su se sudionici upoznali s uvjetima natječaja, iznosima potpora, prihvatljivošću prijavitelja i aktivnosti, te smjernicama u tumačenja određenih odredbi natječaja i modaliteta poziva.
Odjel za znanost i inovacije Sveučilišta u Splitu nastavit će pratiti potrebe okruženja, uključujući gospodarstvenike i istraživače, te organizirati slična događanja nakon rujna 2024. godine. U međuvremenu, Odjel je dostupan za savjetovanje o bilo kojoj temi vezanoj uz prethodno navedene projekte i teme.