Svečana promocija 39 studenata prijediplomskih i diplomskih studija Fakulteta zdravstvenih znanosti Sveučilišta u Splitu održana je u utorak, 12. svibnja, u svečanom amfiteatru Zgrade tri fakulteta.
Promotori su bili doc. dr. sc. Mario Podrug, dekan Fakulteta, doc. dr. sc. Diana Aranza, prodekanica za poslovanje i nastavne baze, doc. dr. sc. Mario Marendić, prodekan za nastavu i studente te prof. dr. sc. Ante Obad, prodekan za međunarodnu suradnju i inovacije i doc. dr. sc. Ana Ćurković, prodekanica za znanost.
Tom prigodom promovirano je sedam studenata sveučilišnog prijediplomskog studija Sestrinstvo, četiri studenta sveučilišnog prijediplomskog studija Primaljstvo, dva studenta sveučilišnog prijediplomskog studija Radiološka tehnologija, jedan student sveučilišnog prijediplomskog studija Medicinsko laboratorijska dijagnostika, 14 studenata sveučilišnog diplomskog studija Sestrinstvo, pet studenata sveučilišnog diplomskog studija Fizioterapija te šest studenata sveučilišnog diplomskog studija Radiološka tehnologija.
Uz promociju diplomanata, uručene su i potvrde o položenim ispitima za 35 specijalista hitne medicine u sklopu Specijalizacije prvostupnika sestrinstva u djelatnosti hitne medicine.
Ne skrivajući zadovoljstvo i ponos, svojim studentima obratio se i dekan Podrug, ujedno zahvalivši i rektoru Ljutiću na dugogodišnoj i svesrdnoj potpori Sveučilišta Fakultetu zdravstvenih znanosti.
- Čestitam na svim dosadašnjim uspjesima, do kojih ste došli marljivim radom, trudom, zalaganjem i odricanjem. Posebnu čestitku zaslužuju i vaši bližnji koji su vas podržavali na ovom putu, kao i naši profesori i zaposlenici koji su vas nesebično vodili i pomagali vam.
Mi smo vas pratili kako rastete i razvijate se - profesionalno i znanstveno; kako svakoga dana savladavate nove vještine i stječete nova znanja. Sačuvajte entuzijazam, energiju i polet koje ste imali kao studenti te ih ponesite u svoj budući rad - kazao je Podrug istaknuvši kako danas u eri ubrzanog razvoja tehnologije umjetna inteligencija nikada neće moći zamijeniti zdravstvene radnike jer su oni sluh gluhome, pogled slijepome, glas nijemome, snaga nemoćnome, nada bolesnome, mir uplašenome, oslonac starome, podrška trudnici i zaštita djetetu.
Dekan Podrug poručio je diplomatima da im uvijek na prvom mjestu bude pacijent i njegova obitelj te da čuvaju ono najvažnije - ljudsko dostojanstvo.
- Izazovi koji vas čekaju veliki su. Zaposlenje, srećom, nećete morati dugo tražiti. Želim vam puno sreće i uspjeha, privatno i profesionalno. A ono što vam želim možda najviše, kao vaš kolega, jest da vas nikada - ali baš nikada - tijekom vašeg rada ne sustignu osjećaji bespomoćnosti, beznađa ili usamljenosti. „Alma Mater vos semper recipiet“ - Fakultet je vaša kuća. Ovdje ste rasli, učili i oblikovali se kao budući stručnjaci - i ovdje ćete uvijek biti dobrodošli - kazao je dekan Podrug.
Prof. dr. sc. Igor Jerković, prorektor za znanosti i kvalitetu Sveučilišta u Splitu u svom je obraćanju istaknuo kako su promoventi svojim trudom, radom i odricanjem dokazali da mogu uspješno završiti zahtjevne studije na Sveučilištu u Splitu. Naglasio je i vrijednost diplome Sveučilišta u Splitu, koje je dio SEA-EU alijanse, podsjetivši kako se intenzivno radi na tome da diploma u budućnosti bude zajednička diploma svih devet partnerskih europskih sveučilišta.
- Budite ponosni na diplomu Sveučilišta u Splitu. Tijekom studija morali ste se u potpunosti posvetiti učenju i marljivo raditi, ali sve bi bilo mnogo teže bez podrške vaših roditelja, obitelji, prijatelja i svih koji su bili uz vas. Ovo je prigoda da im zahvalimo na snažnoj podršci. Današnja diploma nije kraj vašeg obrazovanja, nego početak jednog novog razdoblja. Vaše su profesije iznimno tražene i vrlo brzo ćete pronaći svoje mjesto u sustavu, ali uz posao dolazi i obveza stalnog usavršavanja, cjeloživotnog obrazovanja i profesionalnog razvoja. Pozivam vas da ostanete povezani sa Sveučilištem, svojim profesorima i kolegama jer su upravo te veze često važne i u profesionalnom i u privatnom životu - poručio je prorektor.
Ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Split izv. prof. dr. sc. Krešimir Dolić istaknuo je kako današnji dan predstavlja završetak jednog važnog obrazovnog razdoblja, ali i početak profesionalnog puta u sustavu kojemu su potrebni mladi, stručni i motivirani zdravstveni djelatnici.
- Danas slavimo znanje, trud, odricanje i humanost, vrijednosti koje čine temelj svakog zdravstvenog djelatnika. Iza vas su godine učenja, brojni ispiti i neprospavane noći. Medicina i zdravstvena skrb nisu samo profesija, nego prvenstveno poziv. Taj poziv podrazumijeva znanje i odgovornost, ali prije svega empatiju, razumijevanje i strpljenje. Medicina se danas ubrzano razvija i zato nikada nemojte prestati učiti i usavršavati se. Ako negdje cjeloživotno obrazovanje nema alternativu, onda je to upravo medicina. I u svemu tome nemojte zaboraviti pacijenta, jer će pacijenti možda zaboraviti riječi, ali će pamtiti toplinu, razumijevanje i empatiju koju ste im pružili. Budite ponosni na ono što ste postigli i budite ambasadori znanja, humanosti, odgovornosti i izvrsnosti u našem zdravstvenom sustavu. Naša vrata su vam uvijek otvorena, čekamo vas. Na razini KBC-a nastojimo stvarati što bolje uvjete rada, a planirana izgradnja nove bolnice dodatni je iskorak kojim želimo privući mlade stručnjake u naš tim - kazao je Dolić.
