U okviru Festivala održivosti u srijedu, 2. listopada otvoren je prvi Međunarodni kongres održivih ekosustava Mediterana - 1st International Congress for Sustainable Ecosystems in the Mediterranean Area, koji je okupio više od 80 sudionika, međunarodno uglednih znanstvenika, koji su na splitsko sveučilište došli ne samo iz europskih zemalja, već iz raznih krajeva svijeta.
Kako je uvodno kazala izv. prof. dr. sc. Maja Krželj, pročelnica Sveučilišnog odjela za studije mora i predsjednica Organizacijskog odbora, na skupu, koji će se u Zgradi tri fakulteta održavati 2. i 3. listopada, predstavlja se veliki broj znanstvenih radova, istraživanja te studija provedenih diljem svijeta. S ponosom je istaknula činjenicu da se upravo ovaj prvi kongres održava u godini kada Sveučilište u Splitu slavi svoju 50. obljetnicu postojanja, izrazivši nadu da će postati tradicionalan.
- Teme ovog dvodnevnog kongresa obuhvaćaju različita područja, kao što su poljoprivredno-prehrambeni sektor, ribarstvo, akvakultura, zagađenje mora, klimatske promjene, bioraznolikost, turizam, procesi digitalizacije u poljoprivredi i proizvodnji hrane, zaštita okoliša, upravljanje otpadom i drugi - kazala je Maja Krželj, naglasivši kako će se uz predavanja održati i poster sekcija, a za sve sudionike je pripremljen i zanimljiv kulturni program.
Kongres je otvorio prof. dr. sc. Igor Jerković, prorektor za znanost i kvalitetu Sveučilišta u Splitu, a uz njega otvaranju je nazočio i prof. dr. sc. Nikola Koceić-Bilan, prorektor za nastavu, studente i poslovanje.
Prorektor Jerković je svim sudionicima poželio dobrodošlicu u Split i na Sveučilište. Istaknuo je kako je tema skupa iznimno aktualna i njoj na različite načine pristupaju sveučilišne sastavnice. Ta posvećenost u ostvarivanju održivosti kroz obrazovanje, istraživanje i razvoj, partnerstva, aktivnosti u zajednici te odgovorno poslovanje vidljiva je i kroz prikaz našeg doprinosa u ostvarivanju 17 globalnih UN ciljeva održivog razvoja pa je Sveučilište u Splitu naviše rangirano hrvatsko sveučilište na Times Higher Education Impact ljestvici.
Prorektor Jerković je pozvao sudionike skupa na ostvarivanje zajedničkih projekata, suradnji, naglasivši kako je internacionalizacija jedan od glavnih strateških ciljeva Sveučilišta. U tom smislu istaknuo je članstvo naše ustanove u savezu Europsko sveučilište mora SEA EU, te istaknuo rad svih dionika alijanse na zajedničkim istraživanjima, projektnim suradnjama ali i na osnivanju združenih studija.
U glazbenom programu nastupili su Marija Bašić Markotić na flauti i Pero Prosenica na klavijaturama.