SVEUČILIŠNA GALERIJA

Sveučilišna galerija smještena je u samom srcu Sveučilišnog kampusa, u zgradi Rektorata i  Sveučilišne knjižnice u Splitu te predstavlja impozantni izložbeni prostor na dvije etaže.

Galerija predstavlja mjesto otvorenog kulturnog sadržaja u kojima izlaže djela suvremene vizualne umjetnosti. Osim godišnjih programskih  izložbi, ovo je mjesto različitih događanja od promocija knjiga, znanstvenih skupova, predstava, koncerata, radionica, domaćih i međunarodnih susreta kao i press konferencija. Ciljevi Sveučilišne galerije usmjereni su ponajprije približavanju umjetnosti studenskoj populaciji, ali i obogaćivanju ovdašnje likovne scene kvalitetnim izložbama, programima i suradnjama te pružanju mogućnosti za afirmaciju mlađih umjetnika, a sve u svrhu našeg usmjerenja u ostvarivanju pedagoške, edukacijske i umjetničke  zadaće. Godišnji program Galerije pomno se izrađuje.  

Galerija surađuje sa umjetničkim organizacijama, ustanovama u kulturi, a dugogodišnja suradnja ostvarena je sa splitskom Galerijom Brešan koja u našem godišnjem programu nudi dvije  izložbe iz ciklusa “Svatko na svojoj strani” čime obogaćuje program izvrsnošću odabranih djela suvremene hrvatske umjetnosti ali i šire. Međunarodno Splitgraphic bijenale postao je nezaobilazni dio izložbene aktivnosti Galerije, a u naš prostor donosi različitost te nagrađivanu svjetsku suvremenu grafičku produkciju.

Pod stručnim vodstvom Galerija organizira i edukativne radionice, kao dar Sveučilišta u Splitu i njegovih sastavnica djeci, učenicima i studentima naše županije. U sklopu posjeta upoznajemo ih sa sadržajem unutar Sveučilišne knjižnice, kao i pisanom baštinom koju knjižnica čuva u svome arhivu.  

Članovi stručnog  vijeće za vizualnu umjetnost galerije su: red. prof. (T), Kažimir Hraste, izv. prof. Edvin Dragičević i Ana Radić Bizjak, dipl. restaurator/konzervator.

https://www.facebook.com/Sveucilisna.galerija

SVEUČILIŠNA GALERIJA NOVOSTI

U divnoj splitskoj noći otvorena izložba; VJEKOSLAV IVANIŠEVIĆ – ARHITEKT

U svečanoj atmosferi, punoj ljubavi, poštovanja i sjećanja sinoć je otvorena izložba VJEKO IVANIŠEVIĆ- ARHITEKT. Dupkom puna Sveučilišna Galerija uzvanika, gostiju i prijatelja, potvrdila je da je Vjeko Ivanišević bio poseban čovjek, autor, ali nadasve značajan splitski i hrvatski arhitekt. Na dva kata Galerije postavljena je dugo i pomno osmišljavana izložba radova našeg velikog arhitekta, kao i monografija koja cjelovito sabire arhitetonsko djelo, a za nju je zaslužna kći pok. Ivaniševića arhitektica gospođa Petra Ivanišević Brzulja sa svojim suradnicima. Izložba prezentira životni opus pokojnog splitskog arhitekta Vjekoslava Ivaniševića (1947. - 2018.) iza kojeg su ostala 43 realizirana projekta, te brojne strukovne nagrade. U ime Društva arhitekata nazočnima se obratila njihova predsjednica Daša Gazde kazavši kako nacrti u knjizi pokazuju ljubav arhitekta prema svakoj kući, dizajnu, a u predgovorima knjige osjećate ljubav prijatelja prema prijatelju. Podijelila je još neke crtice iz svog sjećanja s Ivaniševićem.

Svoja sjećanja vrlo emotivno podijelio je i akademik Dinko Kovačić, dugogodišnji prijatelj i suradnik  Vjeke Ivaniševića.

Dinko Kovačić se prisjetio kako ga je prvi put sreo šezdestih godina kao mladog studenta na zidiću ispred zgrade Lavčevića, ujutro u 7 sati, dok je skicirao vizure starog Varoša. Nakon par godina postali su kolege: Uz kavu bismo pričali o arhitekturi, ali arhitekturi s neke druge strane. Možda je to nama bila fikcija. Pitali smo se kada prestaje arhitektura, kada je natrpa previše šminke, kuća su bića isto kao i ljudi pa i kad se ženske natrackaju ne valjaju ništa. Smatram da ljepota mora doći kao posljedica neke suštine, a ja vam kažem da bića imaju dušu.

Kovačić je istakao njegova brojna ostvarenja istakavši, među ostalim, hotel Luxe u Zvonimirovoj ulici te otkrio koje su bile Ivaniševićeve neostvarene želje: Velika Vjekina želja bila je da bude profesor. Radi raznih nespretnosti ili njegove jake osobnosti nikad mu to nisu dozvolili. Druga je bila da postane gradonačelnik Splita i izgubio je za svega šestotinjak glasova. Izgubio je Vjeko, a najviše svi mi, zaključio je akademik Kovačić.

Preplavljena emocijama bila je i autorica monografije, Petra Ivanišević Brzulj i sama arhitektica, kći. pok. Ivaniševića koja je uspjela ostvariti očevu želju upravo ovom knjigom uz podršku svoje obitelji i suradnika.

Htjela sam da knjiga ima što više tebe, tvojih crteža, citata, zapisanih tekstova. Trudila sam se dati naglasak za ono što si najviše volio, a to je arhitektura u punoj njezinoj ljepoti i čistoći. Tvoja arhitektura je umjetnost - ustvrdila je Ivaniševića kći.  

Publiku je pozdravio i rektor Sveučilišta u Splitu Dragan Ljutić, čestitavši autorima, obitelji i suradnicima na ovoj izložbi: Izuzetna mi je čast biti ovdje s vama s njegovim prijateljima, te iz publike neočekivano pozvao Matka Marušića, velikog Vjekinog prijatelja da zajedno otvore izložbu što su i učinili.

U glazbenom dijelu otvorenja nastupio je sjajan Gudački kvartet "Bozzotti", a izveli su tri omiljena skladbe pokojnog arhitekta: skladbu iz 'Il postina', Kind of magic grupe Queen, te Tijardovićevu Divnu splitsku noć.

 

Autorica: Helena Trze Jakelić